Reklama
Reklama

Tramwaj na osiedle Kopernika coraz bardziej realny!

fot. UM Poznań

Projekt ma już ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Obecnie urzędnicy czekają na otwarcie naboru wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli inwestycja otrzyma finansowanie, stanie się kolejnym ważnym krokiem do poprawy jakości komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Jak podkreśla Jacek Jaśkowiak, nowa trasa tramwajowa na os. Kopernika ułatwiłaby dojazd do centrum miasta kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców. - Będziemy się też starali o unijne dofinansowanie na kolejne odcinki trasy na Naramowice, przedłużenie tramwaju w stronę stacji Poznań Wschód oraz inne będące na etapie opracowania linie. Te związane z budową trasy tramwajowej na os. Kopernika, na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego, wykonano w 2016 roku. Dwa lata później opracowany został "Program funkcjonalno-użytkowy", na podstawie koncepcji, ale z pewnymi korektami, które zostały wprowadzone m.in. w oparciu o przeprowadzone konsultacje społeczne, a także wstępne Studium Wykonalności tej trasy - wyjaśnia.

Trasa tramwajowa na osiedle Kopernika miałaby przebiegać wzdłuż ulic Arciszewskiego, Pogodnej i Promienistej. Jej długość to około 3,3 kilometra. - Przystanki ulokowano w miejscach potencjalnie największych potoków ruchu pieszego. Dzięki temu dostępność do tramwaju w promieniu do 500 metrów uzyska całe osiedle Kopernika, zabudowania na Raszynie czy przy ulicy Arciszewskiego, a dzięki zlokalizowaniu przystanku przy ulicy Zamkniętej bezpośrednią obsługę tramwajem uzyska cmentarz Górczyński, będący znaczącym generatorem ruchu w mieście - zauważają urzędnicy.

1 stycznia 2021 roku decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji stała się ostateczną. Miasto chciałoby, żeby pierwsze tramwaje pojechały trasą w 2025 roku, ale wszystko zależy od tego, czy miasto otrzyma unijne dofinansowanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.42 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro