Poznań wymieni się gruntami ze Skarbem Państwa. Powstaną na nich szkoła i mieszkania na wynajem
W czwartek podpisano porozumienie pomiędzy miastem Poznań i Krajowym Zasobem Nieruchomości.
Pozwoli ono na zakończenie procedury wymiany terenów, w wyniku której stolica Wielkopolski otrzyma od KZN działkę na Strzeszynie oraz wniesie aportem do Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego grunty przy ul. Żelaznej, gdzie powstaną mieszkania na wynajem.
Działka na Strzeszynie to liczący ok. 130 965 mkw. grunt, który zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego "Rejon ul. Koszalińskiej i M.Wańkowicza" jest przeznaczony pod usługi oświatowe, tereny zielone i drogi pieszo-rowerowe. Powstanie tam szkoła podstawowa z miejscem dla 40 oddziałów szkolnych oraz 10 przedszkolnych, a także biblioteki, świetlicy i stołówki oraz całego zaplecza socjalnego, z którego skorzysta m.in. lokalna społeczność. W planach są również dwa boiska sportowe do gier zespołowych oraz dwa place zabaw - osobno dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. - Dojazd do placówki umożliwi nowy układ drogowy. W ramach inwestycji wybudowana zostanie ul. Fieldorfa na odcinku od skrzyżowania z ul. Tadeusza Mikke do ul. Koszalińskiej. Skrzyżowanie ul. Fieldorfa i Koszalińskiej będzie przebudowane, pojawią się przy nim przystanki autobusowe. Z kolei na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa z ul. Rostworowskiego planowane jest rondo. Nowy układ drogowy będzie miał chodniki, ścieżki rowerowe i zieleń - informuje urząd miasta.
Z kolei miasto przekaże do PTBS teren przy ul. Żelaznej (zgodę muszą jeszcze wyrazić radni). Już wcześniej informowano, że na tej działce możliwa jest realizacja inwestycji polegającej na budowie zespołu 12 wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
- To porozumienie, które jest podwójnie korzystne dla mieszkańców miasta. Rodzice będą mogli posłać dzieci do nowej szkoły, o której powstanie miasto zabiegało od lat. Ale skorzystają też inni poznaniacy, bo na gruncie, jaki Miasto przekaże PTBS, powstaną nowe mieszkania czynszowe na wynajem - powiedział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
- Jako poznaniak cieszę się dziś poczwórnie. Po pierwsze - że moje miasto zyskuje taką możliwość rozwoju, po drugie - że mogłem w tej sprawie pomóc. Cieszy mnie, że jest to przekazanie o charakterze nieodpłatnym, co leży w naszej naturze. Wreszcie cieszę się również jako wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, ponieważ przekazanie gruntów, na których leży szkoła, jest tylko jednym z elementów dzisiejszego porozumienia. Drugim jest inwestycja w ramach TBS - a trzeba powiedzieć, że poznański PTBS jest jednym z lepszych towarzystw budownictwa społecznego w kraju, w związku z czym po stronie KZN pozostaje tylko wsparcie finansowe - podsumował Jarosław Pucek, wiceprezes KZN.
Najpopularniejsze komentarze