Reklama
Reklama

Zapadł wyrok w sprawie węzła Grunwaldzka. Wiemy kto wybuduje tunel pod torami

Wizualizacja inwestycji | fot. UMP, archiwum
Wizualizacja inwestycji | fot. UMP, archiwum

Ważna informacja dla mieszkańców Poznania i okolic.

Jak podał "Głos Wielkopolski" Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał decyzję w sprawie budowy węzła przesiadkowego Grunwaldzka. Rację przyznano firmie Budimex i to ona zrealizuje inwestycję, w ramach której powstanie m.in. tunel pod torami kolejowymi na granicy stolicy regionu i Plewisk.

Węzeł to wspólna inicjatywa Poznania, powiatu poznańskiego i gminy Komorniki. Przetarg wygrał Budimex, ale spółka Tormel, która zaproponowała najniższą cenę, odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO jeszcze raz rozpatrzyła oferty i przyznała zwycięstwo Tormelowi. Wtedy swoje odwołanie złożył Budimex. KIO je odrzuciła, ale Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał je za zasadne.

Czwartkowe rozstrzygnięcie jest ostateczne. Teraz Poznańskie Inwestycje Miejskie podpiszą umowę z wykonawcą, przed którym jeszcze m.in. uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Inwestycja musi zostać ukończona do połowy 2023 roku, inaczej istnieje groźba utraty dofinansowania unijnego.

Inwestycja pochłonie 95,5 mln zł, a dotacja unijna to 66 mln zł. Poza tym największy wydatek (46,60 proc. pozostałej kwoty) poniesie Poznań. Wkład gminy Komorniki to 29,72 proc., a powiat poznański dorzuci 23,68 proc.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
9.29 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro