Kolejne firmy ukarane za nieuczciwe praktyki na pokazach. Najwięcej z Wielkopolski
Niestety to w naszym regionie kwitnie taka działalność.
Firmy zajmujące się sprzedażą podczas pokazów handlowych zapraszają na nie głównie seniorów. Zapewniają, że seniorzy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach, a do tego kuszą "drogimi" prezentami. - Uczestnicy takich spotkań są często manipulowani, wprowadzani w błąd co do tego, że trafiła im się wyjątkowa okazja. W efekcie wychodzą z niepotrzebnymi urządzeniami kupionymi po wielokrotnie zawyżonych cenach. Co więcej, organizatorzy pokazów często utrudniają odstąpienie od umowy, a gdy już do niego dochodzi - potrafią zwracać pieniądze ze znacznym opóźnieniem - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK właśnie nałożył kary o łącznej wysokości 3,5 mln złotych na 6 nieuczciwych firm. Niestety zdecydowana większość ukaranych firm zarejestrowana jest w naszym województwie.
Ponad 1,6 mln złotych kary nałożono na firmę Kiddy Island Polska z Poznania. Prawie 630 tysięcy złotych kary ma zapłacić firma Rademenes Pro z Mrowina, a blisko 420 tysięcy złotych Paulina Jaworska i Dawid Kubis - wspólnicy spółki Premium Group działający pod firmami z Bolewic i Grodziska Wielkopolskiego. Prawie 380 tysięcy złotych ma zapłacić Robert Dymkowski, szef firmy Farma Snu w Wirach, a 306 tysięcy złotych Hanna Ludwikowska oraz Paweł Piechowiak - szefowie firmy Remeso Life z Nowego Tomyśla. Najniższą karę, 88 tysięcy złotych, ma zapłacić firma SMED z Bydgoszczy.
Dodatkowo ukarano prezesa firmy Rademenes Pro z Mrowina za utrudnianie przeprowadzenia kontroli. - Mimo wielokrotnych wezwań nie dostarczył on żądanych informacji ani dokumentów, np. przykładowych umów zawartych z konsumentami czy dowodów zakupu i fotografii prezentów oferowanych za udział w pokazach. Zgodnie z sentencją decyzji "nakłada się na Piotra Pawła Wesołego - Prezesa Zarządu RADEMENES PRO sp. z. o.o. z siedzibą w Mrowinie karę pieniężną w wysokości 50.000 zł (słownie: pięćdziesiąt tysięcy złotych), za utrudnianie przeprowadzenia kontroli (...)" - podaje UOKiK.
Firmy stosowały szereg niedozwolonych praktyk. Chodzi m.in. o wprowadzanie w błąd co do celu spotkania, sugerowanie fikcyjnej korzyści cenowej, wprowadzanie w błąd co do prezentów, wprowadzanie w błąd co do organizacji pokazu, ograniczanie prawa do odstąpienia od umowy, czy opóźnienie w zwrocie pieniędzy.
Najpopularniejsze komentarze