Reklama
Reklama

Diecezja kaliska ma nowego biskupa. To następca Edwarda Janiaka

fot. Waldemar Wylegalski / Archidiecezja Poznańska

Edwarda Janiaka zastąpił Damian Bryl, który dotychczas był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.

W październiku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządzał diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

Janiak odszedł ze stanowiska w atmosferze skandalu. O biskupie zrobiło się głośno po premierze filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Jak wynika z filmu Sekielskich, duchowny miał mieć wiedzę na temat postępowania księdza Arkadiusza H., który miał molestować dzieci. Choć Janiak miał wiedzieć o wykorzystywaniu dzieci przez podlegającego mu księdza, nie podjął stosownych działań w tej sprawie.

Teraz to Damian Bryl, decyzją papieża Franciszka, został biskupem kaliskim. Biskup urodził się w 1969 roku w Jarocinie. Ukończył seminarium w Poznaniu, tu zdobył też święcenia. Skończył studia w Hiszpanii, po których pracował w poznańskim seminarium, a później na Wydziale Teologicznym UAM.

Od 2013 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. - Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoja dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos ("Miłość Chrystusa przynagla nas"). W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny. W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski - czytamy w komunikacie nuncjatury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na silny wiatr! IMGW wydał ostrzeżenie. Strażacy mają już pierwsze zgłoszenia
4℃
2℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro