Reklama
Reklama

W Poznaniu pojawi się kamera rejestrująca przejazd na czerwonym świetle. Będą mandaty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CANARD
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CANARD

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD odpowiedzialne za fotoradary w Polsce, rozpoczyna proces poszerzania floty urządzeń przy trasach.

W ramach kolejnego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego w Polsce ogłoszono przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W sumie w 18 miastach pojawi się wkrótce 30 takich urządzeń. Wykonawca będzie mieć 72 tygodnie od momentu podpisania umowy do przekazania urządzeń do użytkowania.

Jedno takie urządzenie ma się pojawić w Poznaniu. Konkretnie na rondzie Kaponiera. Obecnie w Wielkopolsce działają dwa takie urządzenia - jedno w Komornikach, a drugie w Pile.

- Urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła) - informuje CANARD.

Po rozbudowie system CANARD będzie dysponować 50 urządzeniami tego typu. To jednak nie koniec. Trwa także przetarg na dostawę 11 pojazdów z zamontowanymi na pokładzie urządzeniami do rejestracji wykroczeń w ruchu drogowym. - Z ich wykorzystaniem kontrole będą prowadzone w miejscach niebezpiecznych, gdzie m.in. ze względu na przebieg drogi oraz uwarunkowania techniczne, nie ma możliwości posadowienia stacjonarnych fotoradarów. Zwiększenie liczby pojazdów do 40 wpłynie także na elastyczność w zakresie prowadzenia doraźnych kontroli prędkości.

Obecnie trwają też prace związane z montażem 26 nowych fotoradarów na trasach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro