Reklama
Reklama

Ruszyły zapisy na szczepienia dla osób 70+. W przychodniach brak miejsc, infolinia działa z problemami

fot. Widz WTK

Do naszej redakcji docierają informacje od oburzonych poznaniaków.

Zapisy na szczepienia dla osób, które ukończyły 70. rok życia rozpoczęły się w piątek o 6.00 rano. - Na szczepienia 70+ w Poznaniu nie ma miejsc już od godziny 7.00 rano - informuje nasz czytelnik. - W żadnej przychodni na terenie Poznania, w żadnym punkcie szczepień nie można zapisać się na szczepienie. Informacja z infolinii 989. Jak to możliwe skoro zapisy ruszyły od 6.00 rano dzisiaj? 70-latkowie muszą szukać szczepień daleko od Poznania. Chcąc zapisać się bezpośrednio w dowolnej przychodni wszędzie po godz. 7.00 nie było już terminów na szczepienia!!! Skandal Sprawdźcie to! Nie chcę myśleć, co będzie z kolejnymi grupami - dodaje.

- Jak to jest, że są równi i równiejsi? Jeśli rejestracja na szczepienia dla 70+ zaczęła się dzisiaj, jak to jest, że przychodnie i punkty szczepień miały "swoich" pacjentów zarejestrowanych od tygodni, dlatego dla normalnego człowieka bez znajomości jest to niemożliwe, żeby dostać szczepienie - pisze kolejna czytelniczka. - Moi rodzice są 70+, z chorobami serca, z choroba nowotworową. Czekali na szczepionkę od początku epidemii ponieważ od marca siedzą w domu, unikają nawet najbliższych i wychodzą z domu jedynie do szpitala. Ale dla nich zabrakło miejsca. Infolinia nawet nie podała daty, kiedy byłoby możliwe szczepienie, ponieważ nie ma nic wolnego w Poznaniu do końca marca. Uważam, że jest to bardzo nieuczciwe, niestety nie mam "swoich kontaktów" ani "wtyczek", żeby rodziców wcisnąć gdzieś na szczepienie. Pozostaje im czekać, miejmy nadzieję, że dostaną szczepienie szybciej niż dopadnie ich covid, bo wtedy nie mają szans, żeby wygrać tą nierówna walkę - dodaje.

Widz WTK natomiast donosi, że przychodnia Salvita na osiedlu Lecha już w godzinie otwarcia miała wywieszoną informację, że nie mają wolnych terminów na szczepienia.

Podobne problemy pojawiły się w wielu miejscach na terenie kraju. Od rana występują duże problemy z dodzwonieniem się na infolinię, za pośrednictwem której można umówić się na szczepienie. - W pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tys. pacjentów 70+. Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę - informuje Ministerstwo Zdrowia. - Trudności z dodzwonieniem się do Infolinii 989 wynikają z bardzo dużej liczby połączeń wykonywanych jednocześnie - dodaje.

Przychodnie tłumaczą, że dostają jedynie 30 dawek szczepionki tygodniowo i w związku z tym terminy skończyły się błyskawicznie.

Jak zapisać się na szczepienie? Od dziś mogą to robić osoby powyżej 70. roku życia. Mogą zadzwonić na infolinię 989 (można to zrobić również w ich imieniu posiadając ich dane niezbędne do rejestracji), zarejestrować się przez internet za pomocą Internetowego Konta Pacjenta lub osobiście, w punkcie szczepień. Nie obowiązuje tu rejonizacja.

Z takim komunikatem wyszedł do lekarzy szef Narodowego Funduszu Zdrowia:

Szanowni Państwo,

22 stycznia rozpoczął się etap rejestracji na szczepienia dla grupy 70+. Jednak ze względu na ograniczoną dostępność szczepionki najprawdopodobniej nie wszyscy zainteresowani zostaną umówieni w procesie rejestracji na konkretne terminy szczepień. Dla pozostałych osób powyżej 70. roku życia zainteresowanych szczepieniem przeciw koronawirusowi udostępniamy możliwość zgłoszenia się na szczepienia poprzez infolinię i formularz internetowy.

W związku z tą sytuacją zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie pacjentów w tym procesie poprzez:

· informowanie pacjentów o możliwości zgłoszenia chęci szczepienia na infolinii 989, która w przypadku braku wolnych terminów oddzwoni do pacjenta, jeśli pojawią się nowe dawki szczepionki i nowe terminy szczepień,

· wsparcie w wypełnieniu formularza dla pacjentów dostępnego na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/ . Każda osoba, która wypełni formularz zostanie telefonicznie poinformowana o możliwości rejestracji na konkretny termin szczepienia.

  • Aktualizacja
    piątek, 22.01.2021 r., godz. 13.42
    Aktualizacja
    piątek, 22.01.2021 r., godz. 13.42
    Wprowadzono nowy sposób rejestracji dla seniorów. Mogą wysłać SMS na numer 664 908 556. W treści wystarczy wpisać SZCZEPIMY SIĘ. Każda osoba, która to zrobi, dostanie SMS zwrotny z prośbą o podanie swojego numeru PESEL oraz kodu miejsca zamieszkania. Gdy pojawią się wolne terminy na szczepienia, z seniorem skontaktuje się osoba, która poda możliwą datę szczepienia.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
10.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro