Reklama
Reklama

Park Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich zmieni nazwę?

fot. Google Street View

Chce tego jeden z radnych osiedlowych.

W czwartek osiedlowi radni z Wildy podejmą decyzję, czy do prezydenta Poznania trafi wniosek o zmianę nazwy parku na Łęgach Dębińskich. Autorem propozycji jest radny Daniel Łubiński. Jego zdaniem najważniejszym powodem, by park nie był dłużej nazwany imieniem polskiego papieża jest publikacja watykańskiego raportu w sprawie pedofilii byłego kardynała Theodora McCarricka.

Jako głowa Kościoła katolickiego Karol Wojtyła ponosi kierowniczą odpowiedzialność za przestępstwa popełnione w czasie jego pontyfikatu przez podległych mu kapłanów i hierarchów. Tłumaczenie papieskich zaniechań niedoinformowaniem, łatwowiernością, naiwnością, brakiem lojalności własnych współpracowników i szeroko zakrojoną akcją dezinformacyjną jest nieprzekonujące. Autorytet moralny patrona uznaje się za zachwiany i kontrowersyjny. W związku z czym aktualny patronat parku uznaje się za niepożądany - pisze w uzasadnieniu do projektu uchwały radny Daniel Łubiński.

Zdaniem radnego, że nazwa parku nie musi upamiętniać mszy, jaką w 1983 r. odprawił tu polski papież, bo ustawiony tam krzyż papieski. Dodatkowe narzucanie hegemonii kulturowej i symbolicznej Kościoła w przestrzeni publicznej w związku z tym historycznym wydarzeniem jest zbędne i niestosowne. Odpowiednim miejscem do upamiętniania i oddawania czci katolickim świętym są obiekty kultu religijnego, nie zaś publiczny park - czytamy w uzasadnieniu.

Na podstawie rozmów z mieszkańcami oraz lektury ich wypowiedzi w dyskusjach dotyczącej zmiany nazwy parku, nie sposób nie zauważyć, że dla większości z nich aktualna nazwa parku jest obca i nieadekwatna. Nazwa ta nie jest, nie była i nie będzie na co dzień używana. Mieszkańcy Wildy nie wybierają się na spacery do parku Jana Pawła II. Chodzą na Łęgi. Łęgi Dębińskie to nazwa rdzenna, ugruntowana w osiedlowym uzusie językowym, lokalnej świadomości oraz miejskiej toponimii. Papieski patronat jest sztucznie narzuconym tytułem wzmacniającym kult jednostki otaczający postać papieża Polaka - kończy radny.

Sesja rady osiedla Wilda odbędzie się o w czwartek. Jeśli radni osiedla przegłosują uchwałę trafi ona do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, a później do Rady Miasta, w której kompetencjach leżą decyzje odnoście zmian nazw parków czy ulic. .

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro