Reklama
Reklama

Anarchiści protestują przeciwko ustawie "Wina+". W środę happening na Półwiejskiej

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Google Street View

Kolejne środowiska protestują przeciwko projektowi ustawy, mającemu pozbawić Polaków prawa do odmowy przyjęcia mandatu.

Trwają dyskusje wokół pomysłu posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, proponujących nowelizację Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Zmiana prawa, mająca według inicjatorów usprawnić działanie sądów, budzi ogromne wątpliwości części prawników, Rzecznika Praw Obywatelskich i opozycji. Jeśli nowela wejdzie w życie w proponowanym kształcie, to w praktyce obywatel nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu, nawet jeśli się z nim nie zgadza - pozostanie mu wówczas walka w sądzie.

- Do sejmu wpłynął projekt ustawy o nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, który otrzymał nr druku 866, a który my nazywamy ustawą "Wina+". Przewiduje on likwidację prawa do odmowy przyjęcia mandatu, przerzuca na ukaranych odpowiedzialność za zbieranie dowodów w ich sprawie i wymusza na nich aktywność procesową. Formalnie likwiduje się w ten sposób zasadę domniemania niewinności. Nie mamy wątpliwości, że pomysł projektu powstał z uwagi na ostatnie masowe protesty - informuje Poznańska Federacja Anarchistyczna.

- Jeśli policja będzie twierdzić, że popełniliśmy wykroczenie, musimy przyjąć mandat i zapłacić grzywnę. Do tej pory, kiedy nie zgadzałyśmy się z mandatem i odmawialiśmy jego przyjęcia, to policja musiała zebrać dowody w sprawie i wysłać do sądu wniosek o ukaranie. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to my musimy odwołać się sądu. Dodatkowo policja zyskuje wiarygodny argument, żebyście nie wnosiły odwołania do sądu - sąd może zawsze orzec na waszą niekorzyść i np. podwyższyć grzywnę. W całej ustawie chodzi więc o to, aby utrudnić walkę z niesłusznie nakładanymi mandatami. Od tej kary możesz się odwołać, ale to ty musisz zebrać dowody swojej niewinności. W międzyczasie musisz zapłacić grzywnę, którą dopiero później sąd może uznać za niesłuszną. A jeśli walczyłaś o swoje prawa i wniosłeś odwołanie, może cię spotkać przykra niespodzianka: wyższa kara nałożona przez sąd - dodają anarchiści.

W ramach protestu wobec ustawy nazywanej przez nich "Wina+" anarchiści zorganizują w środę happening. Początek o 16:00 przy Starym Marychu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.24 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro