Reklama
Reklama

Jest kolejne ostrzeżenie przed wilkami. "Apelujemy o unikanie spacerów po lesie"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. YT/Fotopułapka TV
Zdjęcie ilustracyjne | fot. YT/Fotopułapka TV

O szczególną ostrożność proszą władze gminy Chodzież.

To kolejna gmina, która po Pniewach w ostatnich dniach wystosowała komunikat do swoich mieszkańców, by zachowali szczególną ostrożność ze względu na bliską obecność wilków.
W związku z pojawiającymi się informacjami o obecności wilków na terenie przyległym do wsi Rataje i Pietronki apelujemy do mieszkańców o szczególny nadzór nad zwierzętami i unikanie spacerów po lesie i okolicach terenów leśnych. Prosimy o zamykanie posesji i zabezpieczenie odpadów komunalnych tak, aby nie stały się one pożywieniem dla dzikiej zwierzyny - czytamy w oficjalnym komunikacie gminy Chodzież. Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt. Samice broniące młodych mogą być groźne. Wilki napotykając człowieka dość długo się przyglądają i dopiero wyczuwając zapach oddalają się - dodają urzędnicy z Chodzieży.

Przy okazji przypominamy, że wilki to zwierzęta drapieżne, od 2016 roku objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Jak tłumaczył nam przy okazji rozmowy o wilkach zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo Adam Smolarek zwierzę to nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, dlatego ludzie nie powinni obawiać się wchodzić do lasu, jednak zalecane jest zachowanie ostrożności. Wiadomo jest to dzikie zwierzę i zdarzyć się mogą różne sytuacje. Oczywiście, jeśli na niego najdziemy lub na przykład będzie ranny może zaatakować, ale to jest mało prawdopodobne, raczej wilki boją się ludzi - mówił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro