Reklama
Reklama

Fatalne powietrze w Poznaniu. Do mieszkańców rozesłano SMS z ostrzeżeniem przed spacerami

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Wszystko przez duże stężenie pyłu PM10 w powietrzu.

Już wcześniej informowaliśmy o zakazie palenia m.in. w kominkach przez przekroczenie normy stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Okazuje się, że w poniedziałek w Poznaniu przekroczony może zostać poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10, a to oznacza, że powietrze w mieście jest dziś fatalne.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Dopuszczalna norma dobowa dla pyłu PM10 w Polsce to 50 jednostek/m3. Poziom informowania to wykrycie stężenia 100 jednostek pyłu PM10/m3 w ciągu doby, a poziom alarmowy - 150 jednostek/m3 w ciągu doby. Właśnie o poziomie alarmowym czytamy w komunikacie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10: POZNAŃ. Prognozowane na dzień 18.01.2021 r. przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10 obejmuje: miasta Konin, Kalisz, Pleszew, Poznań oraz miejscowości Koziegłowy i Borówiec. Zrezygnuj ze spacerów. Jeśli możesz, zostań w domu. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń - apeluje CZK. Do mieszkańców wysłano SMS z ostrzeżeniem.

W skład niebezpiecznego dla zdrowia pyłu PM10 wchodzą m.in. chlorki, siarczany, czy drobinki sadzy. Nie brakuje w nim także substancji toksycznych takich jak np. furany. Są niebezpieczne przede wszystkim dla astmatyków i osób, które mają dolegliwości związane z układem oddechowym.

Dziś zaleca się mieszkańcom: unikania intensywnego wysiłku na zewnątrz i unikania wietrzenia pomieszczeń. Zalecane jest także nie palenie w kominkach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro