Reklama
Reklama

51-latek zgłosił kradzież BMW, której nie było. Chciał wyłudzić odszkodowanie

fot. policja

Policjanci przyznają, że do takich przestępstw dochodzi coraz częściej.

51-letni mieszkaniec Kalisza w październiku zgłosił się na krotoszyński komisariat policji. Twierdził, że 9 października w godzinach przedpołudniowych skradziono jego BMW 750 Xdrive warte 170 tysięcy złotych. Sprawą natychmiast zajęli się funkcjonariusze.

- Przesłuchali zgłaszającego i zaczęli zbierać informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży. W miarę rozwoju sprawy funkcjonariusze mieli coraz większe wątpliwości. Podejrzewali, że zgłoszona kradzież nie miała w ogóle miejsca. Po dokładnym sprawdzeniu i przeanalizowaniu informacji byli już pewni, że mężczyzna nie mówi prawdy - wyjaśnia Piotr Szczepaniak z krotoszyńskiej policji.

W ostatnich dniach zatrzymano trzy osoby związane z tą sprawą. To 51-letni zgłaszający mieszkaniec Kalisza, 46-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego i 43-letni mieszkaniec powiatu aleksandrowskiego. - Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa, zgłoszenia przestępstwa, którego nie popełniono oraz składania fałszywych zeznań. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 180 tysięcy złotych. Grozi im ośmioletni pobyt w więzieniu - dodaje.

Policjanci zaznaczają, że coraz więcej osób próbuje oszukać ubezpieczycieli zgłaszając fikcyjną kradzież samochodu. - Osoba zgłaszająca popełnienie takiego przestępstwa, liczy na wypłatę odszkodowania, jednocześnie otrzymując gotówkę za wcześniej sprzedane auto. Policjanci coraz skuteczniej wykrywają tego typu przestępstwa, a nieuczciwi zgłaszający trafiają za kratki. Osoby decydujące się na fikcyjne zgłoszenie kradzieży samochodu często nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to potrójne przestępstwo. Po pierwsze, odpowiadają za zgłoszenie przestępstwa, którego nie popełniono, po drugie, za składanie fałszywych zeznań, po trzecie, za oszustwo wyłudzenia odszkodowania z zakładu ubezpieczeniowego.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
3.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro