Reklama

61 mln złotych strat, 15 podejrzanych. Rozbito gang

fot. CBŚP
fot. CBŚP

CBŚP wraz z poznańską prokuraturą zajmują się sprawą od 2016 roku.

Kilkadziesiąt firm przeszukanych na Śląsku, w Wielkopolsce, Małopolsce i na Dolnym Śląsku, zabezpieczona dokumentacja dotycząca handlu i transportu towarów to efekty kilkuletniej pracy poznańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

- Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy w latach 2015-2016 mogli nie odprowadzić należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego handlu granulatem tworzyw sztucznych i surowym olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie w/w towarami w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które następnie dokonywały ich sprzedaży na terenie kraju, nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa - wyjaśnia CBŚP.

Szacuje się, że Skarb Państwa stracił na działalności grupy przynajmniej 61 milionów złotych, a w proceder zamieszanych ma być 20 polskich i 5 zagranicznych firm.

- Pierwsze uderzenie w grupę nastąpiło w marcu 2020 roku, kiedy to policjanci zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w handlu olejem rzepakowym bez uiszczania należnego podatku VAT. Ponadto grozi im odpowiedzialność za pranie pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności oraz za przestępstwa karno-skarbowe - dodaje.

W tym tygodniu zatrzymano siedmiu kolejnych podejrzanych. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Nie wyklucza się, że w tej sprawie dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro