Reklama
Reklama

Psy gonią i obszczekują przerażone wiewiórki. "Właściciele twierdzą, że to tylko zabawa"

fot. ZZM
fot. ZZM

Wiewiórki mają na Cytadeli prawdziwy raj, ale czasem spotyka je niemiła niespodzianka.

Cytadelę zamieszkuje spore grono wiewiórek, które w Polsce są pod ochroną. - Liczba miotów u jednej wiewiórki w ciągu roku wynosi od 1 do 3, w każdym miocie jest 2-7 młodych, a ciąża trwa blisko 40 dni. Łatwo zatem policzyć, że wiewiórka w ciągu roku jest w ciąży przez około 4 miesiące - wyjaśniają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Niestety część osób zdaje się ignorować fakt, że wiewiórki do życia potrzebują... spokoju. - Przykro patrzeć, gdy biegające luzem psy gonią i obszczekują przerażone wiewiórki, a właściciele psów twierdzą, że to tylko zabawa - dodają.

Co ciekawe, wiewiórki z Cytadeli przez lata na tyle przyzwyczaiły się do ludzi, że potrafią bezczelnie podchodzić pod nogi spacerowiczów i prosić o smakołyk. Wiele osób zna ich zwyczaje i przynosi im orzechy, ale te często lądują na ziemi, co wykorzystują ptaki kradnąc przysmaki wiewiórkom. ZZM postawił więc na Cytadeli dwa karmniki specjalnie dla wiewiórek.

- Ich budowa (drewniany pojemnik z podnoszonym daszkiem i przezroczystą szybką) uniemożliwia ptakom wykradanie jedzenia (ptaki mają na Cytadeli własne karmniki), natomiast wiewiórki doskonale radzą sobie z ich obsługą.

Jeden karmnik stoi przy ogrodzeniu bazy sprzętowej, a drugi w centrum parku - w lasku nazywanym "wiewiórkowem". Każdy chętny może w nich zostawić orzechy dla wiewiórek. Jeśli posiada się ich więcej - można zostawiać torbę z orzechami w bazie na Cytadeli, a pracownicy parku będą uzupełniać zapasy w karmnikach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
8.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro