Reklama
Reklama

Wilki coraz bliżej domów. Strażnicy apelują, by nie puszczać psów bez smyczy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. YT/Fotopułapka TV

Z apelem do mieszkańców zwracają się strażnicy miejscy z Pniew.

Od dłuższego czasu pojawia się coraz więcej informacji o wilkach przebywających się na terenie Wielkopolski. W ostatnich dniach apele pojawiają się na stronie urzędu Gminy Pniewy.

W związku z potwierdzonymi przypadkami bytowania wilków na terenach leśnych naszej oraz przyległych gmin, strażnicy apelują o szczególne zachowanie ostrożności. Z uwagi na powyższą sytuację prosimy o nie puszczanie psów luzem, zwłaszcza na terenach przylegających do pól i lasów. Pamiętajmy, że wilki często traktują psy jak konkurentów do terytorium i pokarmu - czytamy w komunikacie.

Póki co na terenie naszej gminy, jak i przyległych nie było żadnego potwierdzonego przypadku ataku wilka. Wilki zazwyczaj unikają ludzi i są bardzo ostrożne - dodają urzędnicy z Pniew.

Przy okazji przypominamy, że wilki to zwierzęta drapieżne, od 2016 roku objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi wysoką grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Jak tłumaczył nam przy okazji rozmowy o wilkach zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Czerniejewo Adam Smolarek zwierzę to nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, dlatego ludzie nie powinni obawiać się wchodzić do lasu, jednak zalecane jest zachowanie ostrożności. Wiadomo jest to dzikie zwierzę i zdarzyć się mogą różne sytuacje. Oczywiście, jeśli na niego najdziemy lub na przykład będzie ranny może zaatakować, ale to jest mało prawdopodobne, raczej wilki boją się ludzi - mówił.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pod naporem śniegu zawalił się namiot punktu testów drive-thru
2℃
-4℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
34.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro