Reklama
Reklama

Szczepienia na Covid-19 w Poznaniu. Warto wiedzieć!

fot. UMP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w najbliższy piątek ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko Covid-19.

W pierwszej kolejności zapisać będą mogli się seniorzy, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od kolejnego piątku, 22 stycznia, rejestrować będą mogły się także osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Wyjątkiem są pensjonariusze domów pomocy społecznej, którzy będą mogli się szczepić już od 18 stycznia. Mieszkańcy DPS-ów nie będą musieli nigdzie jechać, aby przyjąć dawkę preparatu. Dzięki tzw. mobilnym punktom szczepień dostaną ją w tych miejscach, w których przebywają - informują miejscy urzędnicy.

Lista punktów, w których można przyjąć szczepionkę w Poznaniu, znajduje się tutaj.

Szczepienia - zgodnie z Narodowym Programem Szczepień - odbywają się etapami. Obecnie biorą w nich udział tzw. grupy zero. To pracownicy ochrony zdrowia, domów i ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Szczepieni w tym etapie mogą być również rodzice wcześniaków czy lekarze emeryci.

Zgodnie z zapowiedziami pierwszy etap obejmie szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych czy pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zaszczepić się będą mogły osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.

W etapie drugim dawkę preparatu przyjmą osoby poniżej 60. roku życia, które są w trakcie diagnostyki i leczenia lub mają choroby przewlekłe, zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Szczepione będą też osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie państwa i narażone na zakażenie - przypominają miejscy urzędnicy.

Z kolei w etapie trzecim zaszczepieni zostaną przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych w związku z epidemią oraz pozostali dorośli.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne dziś ostrzeżenie IMGW
4℃
1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro