Reklama
Reklama

Sądy uniewinniają osoby, które ignorowały obostrzenia. Restauracja działająca w Cieszynie bez kary

fot. Free-Photos z Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że kwestia ograniczeń nakładanych w związku z koronawirusem będzie przedmiotem wielu spraw sądowych.

W mediach było już głośno o fryzjerze z Prudnika, ukaranego przez sanepid karą 10 tysięcy złotych za działalność w czasie lockdownu. Karę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który stwierdził, że rząd nie może regulować takich kwestii rozporządzenie, ponieważ stan klęski żywiołowej nie został wprowadzony, a wolność i prawa obywateli gwarantuje Konstytucja.

Za przykładem idzie coraz więcej osób. Jak opisuje polsatnews.pl, tylko w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowano 100 skarg na decyzje Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Kary wynosiły od 5 do 30 tys. zł.

Do tej pory zajęto się 18 z nich. W 9 przypadkach skargi oddalono, ale 5 zakończyło się uchyleniem decyzji organu I i II instancji, a 4 razy sąd stwierdził nieważność decyzji I i II instancji.

Większość skarg dotyczy kar za złamanie zakazu przemieszczania się. Są również m.in. sprawy dotyczące naruszenia obowiązku kwarantanny oraz obowiązku zakrywania ust i nosa.

Obostrzenia dotyczące m.in. zamknięcia gastronomii obowiązują do końca stycznia. Kolejni przedsiębiorcy zaczynają jednak tracić cierpliwość i otwierają biznesy. Tak jest np. w przypadku restauracji "U Trzech Braci", gdzie w weekend pojawiła się policja i sanepid. Służby zapowiadały szybkie wymierzenie kary, ponadto wylegitymowano 26 klientów. RMF FM podało w środę, że sanepid nadal nie podjął w tej sprawie decyzji. Tymczasem lokal działa normalnie i przyjmuje gości, a właściciel w rozmowach z mediami powołuje się na wspomniany już przykład fryzjera spod Opola.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne dziś ostrzeżenie IMGW
4℃
1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro