Reklama
Reklama

Na terenie MTP powstało Muzeum Motoryzacji!

fot. MTP
fot. MTP

Po zniesieniu obostrzeń będzie tu można podziwiać zabytkowe pojazdy.

- Pomysł utworzenia muzeum zrodził się dzięki wieloletniej współpracy z Automobilklubem Wielkopolski. Podobne miejsce mieściło się wcześniej w podziemiach ronda Kaponiera, ale ze względu na jego przebudowę zostało zamknięte. Zabytkowe pojazdy od lat gościły na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy okazji organizacji wydarzeń motoryzacyjnych takich jak Poznań Motor Show, czy Retro Motor Show. Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa Covid-19, targi Retro Motor Show nie mogły odbyć się w 2020 roku. Na szczęście klasyki powrócą ponownie na teren MTP, tym razem w nieco innej formie - muzeum - wyjaśniają Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Muzeum podzielono na kilka stref. - Zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry'ego Ford'a poprzez amerykańskie klasyki, wśród których wyjątkowym eksponatem jest 113-letni REO Gentelman's Roadster aż po inne wyjątkowe pojazdy z całego świata - dodaje.

Wśród eksponatów są m.in. Fiat 118H/1500 Cabriolet z 1966 roku, Fiat 514 z 1929 roku, motorowery Vespy, Renault NN Torpedo z 1925 roku, rower Clement Safety z XIX-wiecznego Paryża z 1888 roku, MG TA z 1937 roku, autobus L4C marki Saurer z 1956 roku. Ale to nie koniec. Niemcy podzielono motoryzacyjne na RFN i NRD. - Perełkami w tej części są: Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku czy DKW F-5 z 1936 roku oraz ciekawa kolekcja trabantów.

Przygotowano też silną reprezentację polskiej myśli motoryzacyjnej. Nie zabraknie więc Warszawy, Fiatów 125p, 126p, Tarpanów, Żuków. - Oprócz klasycznych samochodów osobowych znajdziemy również wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II wojny światowej.

Muzeum będzie można odwiedzić, gdy rząd pozwoli na korzystanie z oferty instytucji kulturalnych w kraju.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro