Reklama
Reklama

W Poznaniu odnotowano pierwszy przypadek niepożądanych odczynów po szczepionce na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GIS

Jak dowiedziała się Telewizja WTK niepokojące objawy wystąpiły u jednej z zaszczepionych kobiet.

Podobnie jak wszystkie inne leki, także szczepionka na koronawirusa może powodować działania niepożądane. Chodzi o tzw. odczyny poszczepienne, które mogą pojawiać się w reakcji na działanie układu odpornościowego. Wśród skutków ubocznych, które mogą się pojawić producent wymienia między innymi: ból czy swędzenie w miejscu iniekcji, zmęczenie , bóle mięśni czy stawów, czy dreszcze i gorączkę. W ulotce szczepionki, która w języku polskim ukazała się 22 grudnia 2020 roku czytamy też, że wszelkie działania niepożądane należy zgłosić.
Według danych poznańskiego Sanepidu w Poznaniu odnotowano pierwszy przypadek niepożądanych odczynów po szczepionce na koronawirusa. Jak dowiedział się portal WTK.pl niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u kobiety. Pacjentka dostała szczepionkę na COVID-19 6 stycznia. Następnego dnia pojawiły się u niej niepokojące objawy.

U kobiety pojawiła się podwyższona temperatura, bóle mięśniowo-stawowe. Na szczęście objawy mają łagodny i lekki charakter - mówi w rozmowie z WTK Cyryla Staszewska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu. Nie mamy informacji, żeby stan kobiety się pogorszył - dodała.

Do tej pory w kraju zaszczepionych zostało ponad 300 tys. osób. Niepożądane objawy poszczepienne według danych przedstawicieli rządu na 11 stycznia wystąpiły u 37 osób. Były to głównie zaczerwienienie miejsca po szczepieniu oraz podwyższona temperatura. Jak zaznaczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień - szczepionka jest bezpieczna, a każdy niepokojący objaw jest monitorowany.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne dziś ostrzeżenie IMGW
4℃
1℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
17.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro