Reklama
Reklama

Sporo chętnych, by oddać osocze w Poznaniu. "Na kontakt z lekarzem czasem trzeba poczekać nawet do kilku dni"

fot. UMP
fot. UMP

Lekarze nieustannie apelują, by ozdrowieńcy, którzy spełniają warunki, zgłaszali się jako dawcy.

Zanim będzie można oddać osocze każdy ozdrowieniec musi skontaktować się z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty, gdyż nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu. Z Działem Dawców RCKiK można kontaktować się mailowo ([email protected]) lub telefonicznie: 574 782 025 lub 574 782 039.
W mailu trzeba podać: imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 lub dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2

Zgłoszeń jest sporo, więc na kontakt z lekarzem czasem trzeba poczekać nawet do kilku dni - informują miejscy urzędnicy.

Osocze będzie pobrane tylko od osób, które:
- przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
- minęło 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
- są w wieku 18-65 lat;
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki ok.200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa w osoczu, chorym na Covid-19 przetacza się 200ml- 400ml osocza - dodają miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro