Reklama
Reklama

Kobiety rodzą w fatalnych warunkach. Każda złotówka może uratować ludzkie życie

fot. Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio"

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" rozpoczęła zbiórkę środków na projekt "Bezpieczna Mama".

O pomoc do Fundacji zwróciła się polska misjonarka świecka pani Iza Cywa, która była dyrektorką szpitala w Republice Centralnej Afryki. Kobiety w Afryce rodzą w niewyobrażalnie trudnych warunkach. W ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych z nich łóżka porodowe są jeszcze drewniane.

Republika Środkowoafrykańska to jedno z najbiedniejszych państw świata, w którym od lat trwa wojna domowa - informuje Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".

Aby chociaż częściowo odmienić tę dramatyczną sytuację chcemy kupić wyposażenie do 23 ośrodków zdrowia oraz zorganizować szkolenia dla pracującego w nich personelu. Koszt sprzętu i materiałów dla jednego ośrodka to niewiele ponad 2 tys. zł (2352 zł) Tyle kosztuje szansa na bezpieczny poród dla setek kobiet - dodaje.

Projekt "Bezpieczna Mama" polega też na edukacji położnych. W tych ośrodkach nie ma lekarza, a pracujący tam personel to osoby przyuczone do zawodu, które potrafią pisać i czytać. Do afrykańskich ośrodków zdrowia mają dotrzeć szkolenia ginekologiczno-położnicze nagrywane w Polsce. Swoją wiedzą podzielą się polscy specjaliści. Filmy będą tłumaczone na język francuski i sango czyli język oficjalny Republiki Środkowoafrykańskiej - tłumaczy prezes poznańskiej fundacji.

W Internecie trwa zbiórka na zakup podstawowych sprzętów ginekologicznych. W tych ośrodkach nie ma nawet słuchawki ginekologicznej co jest podstawą pracy położnej. Szczegóły można znaleźć tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
24.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro