Reklama

Jest logo Centrum Szyfrów Enigma!

fot. New Amsterdam/UMP
fot. New Amsterdam/UMP

Logo inspirowane jest płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu niemieckiej maszyn szyfrującej.

Centrum Szyfrów Enigma powstaje w budynku Collegium Martineum. W czasie II Wojny Światowej w tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecny gmach wzniesiono w latach 1949-1950 jako siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej upadku budynek trafił w ręce UAM, a po powiększeniu kampusu na Morasku podjęto decyzję o utworzeniu tam Muzeum Enigmy.

Pierwsi goście będą mogli przekroczyć próg Centrum Szyfrów Enigma już latem 2021 roku. Instytucja przybliży sekrety kryptologii i przypomni niezwykłą historię polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy.

Centrum Szyfrów Enigma będzie miejscem łączącym historie ze współczesnością. Dzięki nowoczesnej multimedialnej ekspozycji zwiedzający poznają dzieje kryptologii, przejdą kurs szyfrowania, a także zaznajomią się z osiągnięciami naszych matematyków, które przełożyły się na skrócenie II wojny światowej. Pokażemy również, jakie jest obecnie wykorzystanie osiągnięć kryptologii w cyfryzacji - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Na początku stycznia zaprezentowano system identyfikacji i komunikacji wizualnej Centrum Szyfrów Enigma. Wskazania projektowe, zawarte w księdze znaku, opisują graficzne i słowne składniki reprezentujące tożsamość wizualną placówki. Obejmują one nazwę instytucji, logo i inne elementy, takie jak kolor, typografia, grafika, komunikacja i scenografia.
Logo instytucji inspirowane jest płachtami Zygalskiego, czyli jednym z narzędzi stosowanych do złamania kodu Enigmy, które miało postać arkusza papieru perforowanego drobnymi kwadratami. W logo jednak można dostrzec wpływy nie tylko analogowych rozwiązań, lecz także współczesnych, jak piksele. To zabieg mający na celu podkreślenie związków prac kryptologów z dalszym rozwojem technologii komputerowych oraz zapoczątkowaniem rewolucji cyfrowej
- informują miejscy urzędnicy.

Logotyp składa się z dwóch elementów: symbolu i typografii. Podstawową cząstką konstrukcyjną jest kwadrat, który układa się w skrót "CS" (nawiązanie do nazwy instytucji), obok prezentowany jest napis - "CENTRUM SZYFRÓW ENIGMA". Logo może występować także w wersji rozszerzonej, używanej w oficjalnej komunikacji, z dodatkowym tekstem - "IM. M. REJEWSKIEGO, J. RÓŻYCKIEGO, H. ZYGALSKIEGO" - dodają.

Oficjalnymi barwami Centrum są żółty i czarny, które będą stosowane jako dominująca paleta kolorów np. w logo, podpisach pod eksponatami, na tablicach informacyjnych, piktogramach czy ulotkach. Autorem identyfikacji wizualnej jest firma New Amsterdam, odpowiedzialna również za przygotowanie multimedialnej ekspozycji Centrum Szyfrów Enigma.

Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Operatorem CSE będzie Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
4.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro