Cięcia w Polskim Radiu dotkną Orkiestrę Amadeus?
Polskie Radio to jeden z symboli naszego kraju. Wiele lat działania, miliony słuchaczy i.. problemy finansowe. Według najczarniejszego scenariusza, 2009 rok dla Polskiego Radia może okazać się fatalnym.
Dziura w budżecie, która może się pojawić w przyszłym roku, wyniesie nawet 77 milionów złotych. Kierownictwo PR postanowiło więc wprowadzić plan oszczędnościowy, który ma umożliwić 40-sto milionowe oszczędności. Ale jakim kosztem?
Cięcia mają objąć całą spółkę. Najbardziej radykalne plany ograniczenia kosztów zakładają między innymi: przeniesienie emisji Radia Euro i Radia Parlament do Internetu i przeniesie wszystkich studiów do siedziby przy ulicy Malczewskiego. Ponadto plan przewiduje zwolnienie pracowników w wieku emerytalnym, obniżenie wysokości wynagrodzenia o 30%, a także likwidację Orkiestry Amadeus, Chóru Polskiego Radia i Polskiej Orkiestry Radiowej.
Orkiestra Amadeus ma swoją siedzibę w Poznaniu. Działa równe 40 lat. W 1977 roku została przekształcona w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji.Od 1998 roku występuje pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, odbywa tournee po całym świecie i daje koncerty w najsłynniejszych salach kocertowych świata. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce.
Zlikwidowanie Orkiestry Amadeus, jeśli do tego dojdzie, można bez wątpienia określić skandalem. I choć pojedynczy słuchacze, nie mogą mieć wpływu na decyzje kierownictwa Polskiego Radia, to ich rzesze mogą zdziałać wiele. Pozostaje nam tylko liczyć na to, że czarny scenariusz jednak nie będzie realizowany.