Reklama

Wandale zniszczyli pasiekę i uśmiercili tysiące pszczół. Jest zbiórka na odbudowę

fot. zrzutka.pl
fot. zrzutka.pl

Wandale prawdopodobnie w ten sposób "uczcili" Nowy Rok.

Kazimierz Zasad od 20 lat prowadził niewielką pasiekę na terenie Jastrowia w powiecie złotowskim. Dla niego 2021 roku nie zaczął się dobrze. 2 stycznia wybrał się na spacer, by przy okazji sprawdzić, jak wyglądają jego ule. To, co zobaczył na swojej działce, niemal przyprawiło go o zawał serca. Ktoś zdewastował kilkanaście uli wcześniej niszcząc furtkę, by dostać się do pasieki. Przy ulach, na ziemi, leżały tysiące martwych pszczół.

O sprawie poinformowano policję, a straty oszacowano na około 5000 złotych. Nie da się jednak oszacować wartości zaangażowania, które właściciel pasieki włożył przez lata w swoje ule. - Tata zdruzgotany, bo wszystkie pszczółki przed zimą dostały nowe domki, zostały przygotowane na trudne warunki atmosferyczne. Kilkanaście lat pracy zostało pogrzebane w jedną noc. Bezmyślny człowiek zniszczył życie owadów, dzięki którym sam żyje, a nasz Tata właściwie się poddał. Nie ma już siły ani finansów na samodzielne budowanie swojej małej pasieki od nowa. Całe życie pomagał innym i nadal wspiera bardziej potrzebujących od niego. Wielokrotnie pomagał innym pszczelarzom w odbudowaniu pasiek czy rodzin pszczelich. Dlatego teraz my chcemy mu pomóc, żeby uwierzył, że dobro wraca, a praca z pszczołami to hobby, które daje życie nam wszystkim. Liczymy, że z Waszym wsparciem uda nam się zbudować nową pasiekę - czytamy na portalu zrzutka.pl.

To właśnie na tym portalu trwa zbiórka pieniędzy na nowe ule dla Kazimierza Zasady. Już udało się uzbierać więcej, niż zakładano. Rodzina chciała uzbierać 20 tysięcy złotych, a na koncie już jest ponad 27 tysięcy. - Państwa zaangażowanie zaowocowało skutkami ubocznymi;) Kilka osób zainteresowało się postawieniem pojedynczych uli w swoich ogródkach tudzież poprosiło o pomoc w założeniu małej pasieki. Okazuje się, że pomogą Państwo nie tylko w odbudowaniu zniszczonej pasieki, ale i przyczynią się do powstania kilku nowych pszczelich rodzin. Oprócz tego powstaną ule edukacyjne, które będą wykorzystywane do prezentacji w przedszkolach i szkołach, w celu budowania świadomości wśród najmłodszych. DZIEKUJEMY - czytamy na zrzutka.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro