Reklama
Reklama

Około 80 drzew już posadzonych! Będą kolejne na Grunwaldzie.

Grunwald często jest nazywany zielonymi płucami Poznania. To miejsce chętnie wybierane do mieszkania nie tylko przez młodych Poznaniaków. Świetnie odnajdują się tu osoby lubiące aktywność na świeżym powietrzu. Dzielnica ma niepowtarzalną wartość przyrodniczą za sprawą znajdującego się tam Lasku Marcelińskiego.

W odległości ok. 650 m od Lasku Marcelińskiego, przy ul. Smoluchowskiego 3, zostało zasadzonych około 80 drzew, a docelowo będzie ich jeszcze więcej! Skąd tak liczne, nowe nasadzenia? Zieleń pojawiła się na terenie nowego osiedla. Zwykle, jeśli inwestor wycina drzewa pod budowę, to wpłaca określoną kwotę do budżetu miasta. Jest również inne rozwiązanie - ekologiczne. Można posadzić nowe drzewa, w większej ilości. Tą drogę wybrał deweloper Konimpex-Invest.

Od strony drogi wewnętrznej, wzdłuż elewacji południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej zostały posadzone graby pospolite w odmianie o kolumnowej koronie. Ich strzeliste, wąskie i gęste korony stworzyły naturalną zieloną barierę, która wizualnie oddziela budynek od ulicy oraz od sąsiadujących działek. Graby od strony ulicy wewnętrznej zostały otoczone 2 rodzajami traw ozdobnych o zróżnicowanym pokroju oraz kolorystyce liści. W terenach zieleni na dziedzińcu znajdują się nasadzenia z wielopniowych klonów polnych na wymodelowanych skarpach. Tak liczne nasadzenia drzew w nowobudowanych osiedlach nie zdarzają się zbyt często - dodatkowym wyzwaniem jest sadzenie drzew na znajdującej się pod terenem osiedla płycie hali garażowej.

"Realizując nowe inwestycje mieszkaniowe nie zapominamy o zieleni. Chcemy żeby w mieście pojawiała się nie tylko nowa architektura, ale także nowe nasadzenia. Jeśli możemy wybrać drzewa, nie mamy wątpliwości, że to lepsza droga niż pójście 'na skróty' i wniesienie opłaty. Dla nas oczywiście oznacza to większe koszty i nakład pracy, rośliny wymagają pielęgnacji. Takie działania podjęliśmy w inwestycji "Smoluchowskiego 3", zdecydowaliśmy się na liczne nasadzenia, około 80 nowych drzew. To nie jedyne działania związane z zielenią, w poprzednim roku przy inwestycji "Mostowa 23" rozbudowaliśmy skwer zieleni na narożniku ulic Dowbora-Muśnickiego i ul. Mostowej. Jestem przekonana, że to nie ostatnie nasze eko działania!" - komentuje Agata Krzesińska Menedżer ds. Marki Konimpex-Invest.

W trakcie budowy już jest drugi etap osiedla "Smoluchowskiego 3", w którym również będą zasadzone drzewa. Projekt zieleni obu etapów osiedla opracowała Pani mgr inż. Małgorzata Bogusławska. Przy II etapie inwestycji zostaną zasadzone 53 drzewa - w tym 3 klony polne i 49 grabów pospolitych oraz liczne rośliny ozdobne, w tym trawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro