Reklama
Reklama

Cykl solidarnościowych murali w Poznaniu bez podobizny Lecha Wałęsy

Tak mają wyglądać murale - tutaj projekt jeszcze z Lechem Wałęsą | fot. Zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina
Tak mają wyglądać murale - tutaj projekt jeszcze z Lechem Wałęsą | fot. Zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina

9 wieżowców na Wichrowym Wzgórzu w ramach prac termomodernizacyjnych ma zyskać symboliczny charakter.

W 2019 roku ogłoszono konkurs na projekt murali, które mają zdobić ściany szczytowe bloków 2-5 oraz 17-21 na os. Wichrowe Wzgórze. - Tematyka murali miała być inspirowana historią NSZZ Solidarność, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach (okrągły stół, wybory czerwcowe, powstanie Solidarności, strajk w Stoczni, porozumienia sierpniowe itp.) - wyjaśniano.

Na konkurs nadesłano 7 projektów. Ostatecznie zwycięzcą został zespół autorski w składzie: Monika Rygielska, Agnieszka Skowrońska, Dominik Dziedzina. Pierwszy mural ukończono jesienią ubiegłego roku na ścianie budynku nr 3.

Następny w kolejności miał być mural na budynku nr 2. Zgodnie z projektem miał przedstawiać m.in. twarz twórcy Solidarności - Lecha Wałęsy. Ale nie będzie. Jak podaje Gazeta Wyborcza, kierownictwo osiedla otrzymało wiele telefonów od mieszkańców, którzy nie zgadzali się na umieszczenie podobizny Wałęsy na bloku. Ostatecznie zdecydowano się na zmianę projekt muralu. Przygotować go mają ci sami autorzy, którzy odpowiadają za wszystkie solidarnościowe murale. Na budynku nr 2 chcą skupić się na logotypie Solidarności.

Koszt każdego z dziewięciu murali to około 20 tysięcy złotych. Wszystkie mają być gotowe do 2024 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro