Reklama

Katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Część mieszkańców Poznania zasiądzie w środę do wigilii

fot. episkopat.pl
fot. episkopat.pl

6 stycznia to ważna data dla osób wielu wyznań.

W Polsce tradycyjnie obchodzimy święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, mające na celu uczczenie objawienie się Boga człowiekowi. Od 10 lat to dzień wolny od pracy (wcześniej było tak do 1960 roku).

Tym razem, ze względu na pandemię, na ulicach Poznania zabraknie kolorowego orszaku. Wydarzenie przeniosło się jednak do internetu.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak, zachęca Polaków do dobrze znanego w naszej tradycji zwyczaju oznaczania drzwi wejściowych mieszkań i domów. Przeznaczona do tego kreda musi wcześniej zostać pobłogosławiona. - Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym - przypomina ks. Gęsiak.

- Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)
- dodał duchowny.

6 stycznia jest ważny również dla prawosławnych i grekokatolików, obchodzących tego dnia - zgodnie z kalendarzem juliańskim - wigilię Bożego Narodzenia. Swoje życzenia obu grupom złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Polska Cerkiew szacuje liczbę prawosławnych w kraju na ok. 500 tys. osób, choć w ostatnim spisie powszechnym takie wyznanie zadeklarowało 156 tys. obywateli. Ponad 30 tys. osób określiło się wówczas jako grekokatolicy. Oba wyznania mają swoje cerkwie w Poznaniu.

Należy również pamiętać o przybywających do Polski imigrantach. Prawosławie jest religią dominującą na Ukrainie, a szacuje się, że tylko w aglomeracji poznańskiej mieszka ok. 100 tys. jej obywateli. Większość z nich w najbliższych dniach będzie obchodzić Boże Narodzenie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro