Reklama
Reklama

Minister zdrowia: doszło do celowego złamania procedury. Szczepionych zarejestrowano jako osoby z kadry medycznej

fot. Krystian Maj/KPRM
fot. Krystian Maj/KPRM

Trwa kontrola szczepień, które wykonano na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Choć w pierwszej kolejności mieli być szczepieni pracownicy medyczni, to kilka dni temu okazało się, że w szpitalu należącym do warszawskiej uczelni preparat podano grupie aktorów i celebrytów. Władze WUM tłumaczyły, że ma to być akcja promocyjna, w podobnym tonie wypowiedziała się część głównych zainteresowanych.

Na polecenie premiera wszczęto postępowanie kontrolne, a we wtorek pierwsze wnioski przedstawił minister zdrowia. - Z całą pewnością możemy stwierdzić, że doszło do celowego złamania procedur wynikających z Narodowego Programu Szczepień - mówił Adam Niedzielski.

- W pliku przesłanym do Centrum E-zdrowia znajdowały się nazwiska osób, o których dowiadujemy się z mediów - dodał. - Te osoby zostały nieprawidłowo zgłoszone, nawet względem wyjątków, ponieważ zostały zgłoszone jako personel medyczny - dodał.

Według ministra skorzystanie z wyjątku było po prostu niemożliwe, a świadczą o tym daty. - Zgłoszenie zostało dokonane 28 grudnia, czyli dzień przed ogłoszeniem listy wyjątkowych sytuacji, pozwalającej na szczepienie osób spoza tej wąskiej grupy lekarzy oraz personelu medycznego i niemedycznego, zatrudnionego w szpitalu. Plik przesłano 28 grudnia, a dopiero 29 w okolicach południa pojawiły się informacje z NFZ, pozwalające na doproszenie pacjenta szpitala lub rodzinę personelu - tłumaczył polityk.

- Te argumenty pokazują, że było to celowe złamanie zasad. Zorganizowano to z dużym wyprzedzeniem. To nie była sytuacja nagła. Te wszystkie tłumaczenia są po prostu nieprawdziwe - podsumował.

Minister Niedzielski przyznał, że wykryte nieprawidłowości pozwalają nałożyć karę finansową w wysokości 250 tys. zł, może ona jednak ulec zwiększeniu. Apelował do władz uczelni, aby nie unikały odpowiedzialności. Podkreślił też, że osobna kontrola obejmie wątek promocji szczepień, na który powoływała się część celebrytów - w dokumentach nie znaleziono żadnej wzmianki na ten temat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
11.4 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.78 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro