Reklama
Reklama

CBŚP rozbiło wielkopolski gang

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Chodzi o zbrodnię VAT-owską.

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, tuż przed Bożym Narodzeniem policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 17 osób, w tym 8 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy.

- Działania te są efektem śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Dotyczy ono trwającego w od początku 2018 roku do końca czerwca 2019 roku procederu popełniania przestępstw karnoskarbowych oraz fałszowania dokumentów księgowych. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej założonej przez Jerzego M. i działającej w Biernatkach (powiat kaliski) i innych miejscowościach na terenie kraju, podejmowali w powyższym okresie czynności związane z fikcyjnym obrotem paletami drewnianymi, deskami oraz innymi elementami drewnianymi, wystawiając w tym celu fikcyjne faktury VAT dotyczące transakcji gotówkowych wartości nie mniejszej niż 50 milionów złotych. Takie działania miały na celu stworzenie wizerunku legalnej działalności i służyły do wyłudzenia podatku. Wartość uszczuplenia należności publicznoprawnej z tego tytułu szacowana jest na kwotę ponad 8 milionów złotych - podaje prokuratura.

- Dziewięciu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą. W śledztwie dwie osoby usłyszały zarzuty dokonania zbrodni vatowskiej. Ponadto podejrzanym przedstawiono zarzuty dot. m.in. prania pieniędzy, poświadczanie nieprawdy czy inne. Decyzją prokuratora zabezpieczono mienie należące do podejrzanych w postaci nieruchomości wartych kilka mln zł - informuje CBŚP. Zabezpieczono też inny majątek podejrzanych - samochody oraz gotówkę.

Podejrzanym grozi od 5 do 25 lat więzienia. Nie jest wykluczone, że w tej sprawie dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
37.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro