Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak: "Odmówiłbym szczepienia poza kolejnością, bo jestem zdrowy jak koń"

fot. Jacek Jaśkowiak FB
fot. Jacek Jaśkowiak FB

Nie milkną echa szczepień "elit".

Już w niedzielę pisaliśmy o osobach spoza grupy zero, które otrzymały w Polsce szczepionkę na Covid-19. To m.in. aktorka Krystyna Janda, a także były premier Leszek Miller. Rząd już zapowiedział, że Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadzi stosowną kontrolę, a Jacek Jaśkowiak na Facebooku wstawił się za zaszczepionymi artystami. Jak zauważył, gdyby mógł w pierwszej kolejności zaszczepiłby honorowych obywateli Poznania. - Naród powinien dbać o swoje elity - napisał na FB, czym wywołał sporą burzę.

Dziś do sprawy wraca portal interia.pl. W rozmowie z dziennikarzem portalu prezydent Poznania przyznał, że "Odmówiłby szczepienia poza kolejnością, bo jest zdrowy jak koń". Jaśkowiak dodał, że ma rewelacyjne wyniki i nie boi się śmierci, dlatego nie zamierza się "wciskać" w kolejkę do szczepienia. - Nie oburza mnie natomiast, że ktoś inny z takiej propozycji skorzystał - powiedział.

W rozmowie z portalem prezydent Poznania przyznał, że jego zdaniem ministrowie ze Zjednoczonej Prawicy "i tak zaszczepią się poza kolejnością", więc tym bardziej nie rozumie oburzenia. Zwraca też uwagę na ułomność systemu dostępu do szczepień. - Obecne zasady dają pierwszeństwo lekarzom, którzy w praktyce nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentami, więc ryzyko zarażenia jest w ich przypadku znikome. Oni też nie odmawiają szczepienia. Czy powinni to zrobić? Nie wiem - wyjaśniał w rozmowie z Interią.

Zdaniem Jaśkowiaka pierwsze w kolejności szczepione powinny być osoby nie tylko najbardziej narażone na zakażenie, a więc te na pierwszej linii frontu, ale też te najbardziej zasłużone. Wymienił chociażby bohaterów Czerwca 56 czy Powstańców Warszawskich. - Oddajemy im cześć na uroczystościach, ale szacunku nie przekładamy na konkret. W mojej ocenie zasady wypracowane przez rząd nie są doskonałe, bo szczepią się też ci, którzy nie mają kontaktu z wirusem. W takiej sytuacji pewne osoby powinny mieć priorytet - mówił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zmieniono stopień ostrzeżenia IMGW w Wielkopolsce!
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro