Reklama
Reklama

Dramat zwierząt w Sylwestra. Są kolejne apele, by nie używać petard

archiwum

To, co dla nas jest zabawą, dla zwierząt może być prawdziwą męką. Głośnych petard najbardziej boją się psy, które często zdezorientowane uciekają właścicielom z posesji lub po prostu zrywają się ze smyczy. Jak co roku poznańskie schronisko prowadzi akcję "Nie strzelam w Sylwestra".

Co roku poznańskie schronisko wspiera akcję "Nie strzelam w Sylwestra" i apeluje, by spędzać tę noc ciszej. Niektórzy już zaczęli testować fajerwerkowe szaleństwo, dlatego przypominamy w pigułce podstawowe zasady bezpieczeństwa - piszą przedstawiciele poznańskiego schroniska i dają kilka wskazówek:
- rozważnie zaplanujcie spacery (starajcie się dobrać takie miejsca i godziny spacerów, żeby uniknąć huku petard);
- nie puszczajcie psów luzem;
- pamiętajcie o odpowiednim dopasowaniu szelek i obroży;
- zaczipujcie Waszych pupili (zadbajcie o aktualne dane!) oraz przypnijcie ADRESÓWKE z numerem telefonu (i/lub zapiszcie Wasz numer niezmywalnym flamastrem na obroży);
- w noc sylwestrową nie zostawiajcie Waszych pupili samych lub zapewnijcie im odpowiednią opiekę;
- koniecznie udzielcie Waszym pupilom wsparcia zgodnie z ich potrzebami;
- zasłońcie okna w domu (dla wielu zwierząt - obok straszliwego huku - nagłe rozbłyski fajerwerków są bardzo przerażające);
nie podawajcie leków uspokajających bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

O wstrzymanie się z używaniem petard apeluje też poznańskie ZOO. Okres sylwestrowy to dramaty zwierząt: nie tylko naszych podopiecznych, psów i kotów, ale i dziko żyjących. Petardy i fajerwerki niosą śmierć i bezdomność! To wojna światów dla wrażliwych zmysłów zwierząt. Zwierzęta wybudzone z zimowego snu, wypędzone ze swych kryjówek, uciekają w panice, rozbijają się na ogrodzeniach, tracą swoje domy, doznają zawałów i udarów, zamarzają - to efekt hucznych zabaw sylwestrowych. Możemy zaczynać Nowy Rok bez takich dramatów, bez niepotrzebnych śmierci i stresu dla braci mniejszych. Życzymy ogromnej radości bez strzelania w Sylwestra, zdrowia i wielkiej empatii dla zwierząt - piszą na swoim profilu na portalu społecznościowym pracownicy poznańskiego ZOO.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
21.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro