Reklama
Reklama

Dramat zwierząt w Sylwestra. Są kolejne apele, by nie używać petard

archiwum
archiwum

To, co dla nas jest zabawą, dla zwierząt może być prawdziwą męką. Głośnych petard najbardziej boją się psy, które często zdezorientowane uciekają właścicielom z posesji lub po prostu zrywają się ze smyczy. Jak co roku poznańskie schronisko prowadzi akcję "Nie strzelam w Sylwestra".

Co roku poznańskie schronisko wspiera akcję "Nie strzelam w Sylwestra" i apeluje, by spędzać tę noc ciszej. Niektórzy już zaczęli testować fajerwerkowe szaleństwo, dlatego przypominamy w pigułce podstawowe zasady bezpieczeństwa - piszą przedstawiciele poznańskiego schroniska i dają kilka wskazówek:
- rozważnie zaplanujcie spacery (starajcie się dobrać takie miejsca i godziny spacerów, żeby uniknąć huku petard);
- nie puszczajcie psów luzem;
- pamiętajcie o odpowiednim dopasowaniu szelek i obroży;
- zaczipujcie Waszych pupili (zadbajcie o aktualne dane!) oraz przypnijcie ADRESÓWKE z numerem telefonu (i/lub zapiszcie Wasz numer niezmywalnym flamastrem na obroży);
- w noc sylwestrową nie zostawiajcie Waszych pupili samych lub zapewnijcie im odpowiednią opiekę;
- koniecznie udzielcie Waszym pupilom wsparcia zgodnie z ich potrzebami;
- zasłońcie okna w domu (dla wielu zwierząt - obok straszliwego huku - nagłe rozbłyski fajerwerków są bardzo przerażające);
nie podawajcie leków uspokajających bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

O wstrzymanie się z używaniem petard apeluje też poznańskie ZOO. Okres sylwestrowy to dramaty zwierząt: nie tylko naszych podopiecznych, psów i kotów, ale i dziko żyjących. Petardy i fajerwerki niosą śmierć i bezdomność! To wojna światów dla wrażliwych zmysłów zwierząt. Zwierzęta wybudzone z zimowego snu, wypędzone ze swych kryjówek, uciekają w panice, rozbijają się na ogrodzeniach, tracą swoje domy, doznają zawałów i udarów, zamarzają - to efekt hucznych zabaw sylwestrowych. Możemy zaczynać Nowy Rok bez takich dramatów, bez niepotrzebnych śmierci i stresu dla braci mniejszych. Życzymy ogromnej radości bez strzelania w Sylwestra, zdrowia i wielkiej empatii dla zwierząt - piszą na swoim profilu na portalu społecznościowym pracownicy poznańskiego ZOO.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Odnotowano pierwszy upał w tym roku w Polsce. Pod Poznaniem
28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
20.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro