Reklama
Reklama

Ostatnie dni z "tanimi" śmieciami w Poznaniu. Od stycznia ogromna podwyżka

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Czytelnik

Od 1 stycznia 2021 roku będziemy płacić dużo więcej za wywóz śmieci.

Na początku listopada Związek Międzygminny GOAP poinformował, że podnosi opłaty za wywóz śmieci na terenie związku. Obecnie mieszkańcy budynków, w których znajduje się do 4 mieszkań, płacą 16 złotych za osobę. Są to więc także domy jednorodzinne. W przypadku budynków, w których znajduje się powyżej 4 lokali mieszkalnych, koszt wywozu odpadów to 14 złotych za osobę.

#peselniemaznaczenia #wonderlandpolska Mezoterapia mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Centrum Handlowe ETC Swarzędz Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl
REKLAMA

Od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych i budynków z maksymalnie 4 lokalami mieszkalnymi będą płacić aż 28 złotych za osobę, a mieszkańcy pozostałych budynków - 25 złotych. Nie da się ukryć, że podwyżka jest znacząca.

Skąd decyzja o zmianie wysokości opłaty? - Decyzja ta wynika z konieczności dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami. Ich sukcesywny wzrost spowodowany jest kilkoma czynnikami: większą ilością wytwarzanych przez mieszkańców odpadów (co pociąga za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania), załamanie na rynku surowców wtórnych (brak popytu po zamknięciu rynków azjatyckich, ujemne ceny, ustawowy wzrost nakładów na ochronę przeciwpożarową magazynowanych surowców) oraz wprowadzone w ostatnim czasie przez Sejm zmiany przepisów krajowych (m.in. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, liczne rozporządzenia dot. gospodarki odpadami). Wszystkie te okoliczności sprawiły, że utrzymanie stawki na poziomie z 2019 roku nie jest dłużej możliwe - tłumaczył ZM GOAP.

Co istotne, od 1 stycznia zmienią się także indywidualne numeru rachunków bankowych, na które uiszcza się opłaty za wywóz śmieci. Szczegółowe informacje zostały już przekazane właścicielom i zarządcom nieruchomości.

Jak podaje Radio Poznań, do ZM GOAP zgłaszają się obecnie mieszkańcy, którzy chcą zaktualizować swoją deklarację śmieciową. Przeważnie... zmniejszają liczbę domowników. GOAP zaznacza, że zawsze weryfikuje takie informacje i w przypadku wykrycia nieprawidłowości, opłata jest pobierana za właściwą (wyższą) liczbę domowników.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gdzie ta wiosna? Od deszczu odpoczniemy dopiero w niedzielę
12℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
14.83 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro