Reklama

Rząd i policja apelują: nie używajcie fajerwerków w Sylwestra

fot. policja
fot. policja

Chodzi o bezpieczeństwo.

Mateusz Morawiecki informując o tym, że jednak wycofano się z pomysłu wprowadzenia godziny policyjnej w Sylwestra zaapelował o to, by Polacy witając Nowy Rok nie używali fajerwerków. Z podobną prośbą zwracają się do mieszkańców policjanci.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki i interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania - wyjaśniają policjanci z Obornik.

Obecnie używanie fajerwerków jest zakazane prawem. Przepisy pozwalają na "wystrzałową zabawę" jedynie 31 grudnia i 1 stycznia. - Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego. Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
8.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro