Reklama
Reklama

UOKiK wszczyna postępowanie wobec podpoznańskiej sieci hurtowni i sklepów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Marco_Pomella / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Marco_Pomella / pixabay.com

Chodzi o nieuczciwe stosowanie wstecznych rabatów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec Kaufland Polska Markety, SCA PR Polska (Intermarche) oraz podpoznańskiej sieci hurtowni i sklepów - Eurocash (m.in. sieci ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Gama, Groszek czy Euro Sklep).

Chodzi o rabaty retrospektywne. - Odnoszą się do zakupów dokonanych w przeszłości. Występują między innymi w relacjach pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami produktów rolno-spożywczych. Stosowane są różne systemy wstecznego przyznawania rabatów. W niektórych sytuacjach dostawca zawierając umowę nie jest w stanie określić, czy i w jakiej wysokości będzie musiał go przyznać sieci handlowej oraz na podstawie jakich kryteriów. Takie praktyki mogą być uznane za niedozwolone działanie silniejszej strony umowy, stanowiące nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej - informuje UOKiK.

- Ze wstępnych ustaleń Urzędu wynika m.in., że przedsiębiorcy zawierają z dostawcami produktów rolno-spożywczych umowy dotyczące warunków handlowych (w tym warunków rabatowania) na dany rok z opóźnieniem - w takich sytuacjach ustalenia mają wsteczną moc obowiązywania. Dostawcy przez długi czas mogą zatem nie znać warunków, na jakich dostarczają produkty rolno-spożywcze do sieci. Ponadto, mogą również występować sytuacje, w których dostawcy zostają obciążeni dodatkowymi rabatami, nie przewidzianymi w pierwotnych umowach o dostawy - dodaje.

Zdaniem UOKiK może tu dochodzić do nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Jeśli okaże się, że podejrzenia urzędników się potwierdzą, przedsiębiorcom grozi kara do 3 procent rocznego obrotu. Za podobne praktyki ukarano już Jeronimo Martins - właściciela sieci Biedronka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro