Reklama
Reklama

Przez koronawirusa Paderewski nie przyjedzie do Poznania. Zawsze na dworcu witały go tłumy

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Przemysław Łukaszyk

W tym roku inscenizacja na dworcu została odwołana.

Ignacy Jan Paderewski jest częścią historii Powstania Wielkopolskiego. To właśnie jego przyjazd oraz przemówienie stało się iskrą zapalną do wybuchu powstania zbrojnego przeciwko zaborcy pruskiemu.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Inscenizacje z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego wpisały się w tradycję. Wydarzenie, co roku zbierało na dworcu tłumy poznaniaków. Dla niektórych była to swego rodzaju bożonarodzeniowa tradycja, jednak w tym roku plany pokrzyżował koronawirus. Choć wstępnie planowano, że inscenizacja odbędzie się bez udziału publiczności została ostatecznie odwołana. Widowisko zostało nagrane nieco wcześniej i będzie można je zobaczyć tylko w telewizji.

26 grudnia 1918 roku, w dzień przyjazdu Paderewskiego do Poznania, na ulicach miasta odbywały się liczne antyniemieckie demonstracje. Następnego dnia, wieczorem padły pierwsze strzały. Rozwój wydarzeń był błyskawiczny. Oddziały powstańców uderzyły na gmachy publiczne, opanowały koszary, zdobyły pocztę i kolej. Przykład Poznania porwał do walki wyzwoleńczej całą Wielkopolskę. Zakończenie walk uwieńczone zostało sukcesem 16 lutego 1919 roku, kiedy przedłużono rozejm w Trewirze, natomiast cel powstania został osiągnięty 28 czerwca, kiedy Wielkopolska została formalnie włączona w granice Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
1℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro