Reklama
Reklama

Abp Gądecki: przegrana w walce duchowej jest o wiele groźniejsza niż porażka w zmaganiach z koronawirusem

fot. PAP/Waldemar Deska
fot. PAP/Waldemar Deska

Podczas pasterki katedrze homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański w pierwszej części skupił się na samych dziejach Narodzenia Pańskiego i hołdu złożonego mu przez pasterzy. Nie zabrakło odwołań do Biblii i rozważań świętego Augustyna.

W drugiej części przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski skupił się na odpowiedzi chrześcijan na narodziny Chrystusa. - W dzisiejszym fragmencie Listu do Tytusa św. Paweł przedstawia nam, jak powinna wyglądać nasza odpowiedź na tajemnicę narodzenia Jezusa."Ukazała się bowiem łaska [η χαρις] Boga, która niesie zbawienie [η σωτηριος] wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych [την ασεβειαν και τας κοσμικας επιθυμιας], rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie [σωφρονως και δικαιως και ευσεβως] żyli na tym świecie" (Tt 2,11-12). Wynika z tego, że Syn Boży po to stał się człowiekiem, aby skłonić nas nie tylko do porzucenia nieprawego życia, ale również do nowego ukształtowania naszego życia według Ewangelii; do życia rozumnego (1Tm 2,10.15; 3,2; Tt 2,2.4-6), sprawiedliwego (1 Tes 2,10) i pobożnego (1 Tm 2,2; 3,16; 4,7; 6,3.11; Tt 1,1). A zatem wyrazem naszej wdzięczności za darmo otrzymany od Boga dar łaski jest nasze dobre życie - czytamy w tekście homilii, opublikowanym przez Archidiecezję Poznańską.

Jak stwierdził Abp Gądecki, "Niestety dzisiaj takie życie rozumne, sprawiedliwe i pobożne napotyka na różne przeszkody. Pierwszą z nich jest lęk przed przyszłością". Metropolita przywoływał następnie m.in. słowa ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera.

- Największą siłą niszczącą pokój jest dzisiaj zbrodnia przeciwko niewinnemu dziecku, które jeszcze się nie narodziło. Jeśli matka może zabić własne dziecko, to co nas powstrzyma, byśmy nie pozabijali siebie nawzajem - mówiła św. Matka Teresa - dodał.

- Inną przeszkodą dla życia rozumnego, sprawiedliwego i pobożnego jest obecna pandemia. Z pewnością utrudnia ona tego rodzaju życie, poprzez restrykcje z nią związane. Z jednej strony przypomniała ona całej ludzkości, że wszyscy jesteśmy śmiertelni, że wirus ten jest groźny, że trzeba się przed nim chronić i zapobiegać zarażeniom. Że ochrona przed nim jest najpierw zadaniem każdego poszczególnego obywatela, ale jest również zadaniem władz cywilnych, całego świata medycznego, ponieważ zadaniem instytucji świeckich jest służyć wszystkiemu, co wchodzi w zakres doczesnego dobra wspólnego obywateli - kontynuował abp Gądecki.

Metropolita powoływał się też na badania przeprowadzone przez proboszczów, z których wynika, że 2/3 kościołów w diecezji transmitowało msze święte online. - Duża liczba transmisji dowiodła, że wierni odczuwają potrzebę identyfikacji ze wspólnotą parafialną. Jednocześnie jednak - zdaniem wielu księży - wierni są przekonani, że modlitwa w domu nie zastąpi uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, i nie oczekują transmisji po ustaniu pandemii. W Internecie nie ma sakramentów, i nawet doświadczenia religijne - możliwe w nim dzięki łasce Boga - nie jest wystarczające w oderwaniu od współdziałania z innymi wiernymi w świecie rzeczywistym. Powracajmy więc do rzeczywistej Eucharystii, bo: "Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne..." (J 6,54) - przekonywał przewodniczący KEP.

- Pamiętajmy więc o tym, że przegrana w walce duchowej jest o wiele groźniejsza niż porażka w zmaganiach z koronawirusem, bo przegranie walki duchowej prowadzi nieodzownie do przegrania wszystkich innych bitew, również tych toczących się o zdrowie i życie doczesne - dodał abp Gądecki.

Cały tekst homilii można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
9.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro