Reklama
Reklama

Nowy Stary Rynek: wyspy zieleni, mobilna scena, a nawet składane zadaszenie

fot. PIM
fot. PIM

Wszystkie prace związane z przebudową płyty Starego Rynku mają potrwać maksymalnie 2 lata.

Już we wtorek informowaliśmy, że ruszyła procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy przebudowy płyty Starego Rynku. Dziś mamy więcej informacji na ten temat. Firmy zainteresowane udziałem w przetargu, mogą się zgłaszać do Poznańskich Inwestycji Miejskich do 26 stycznia.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

- Przetarg, którego publikacja nastąpi za kilka dni w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły nie tylko w imieniu Miasta, lecz również spółek Aquanet, Polska Spółka Gazownictwa, Enea Oświetlenie, Veolia Energia Poznań i Orange Polska. Dzięki takiej koordynacji wszystkie prace zaplanowane na Starym Rynku zostaną wykonane w jednym terminie - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wykonawca będzie mieć 270 dni od momentu podpisania umowy na zaprojektowanie i uzyskanie wykonalnego pozwolenia na budowę. Roboty budowlane i montażowe na płycie rynku mają natomiast zakończyć się najpóźniej w 2 lata po podpisaniu umowy.

- W efekcie robót powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren objęty rewaloryzacją pokryją kamienna kostka i płyty kamienne. Wykorzystany zostanie również zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Poruszanie się po nowej nawierzchni ułatwi obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm - wymieniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na Starym Rynku w ramach inwestycji powstaną trzy wyspy zieleni. Mają to być klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał. Nie zabraknie też ławek i siedzisk na płycie oraz w Pasażu Kultury. Pasaż powstanie na ulicy Jana Baptysty Quadro. - Będzie to miejsce do organizowania wydarzeń kulturalnych, które będzie dysponowało m.in. mobilną sceną i czasowym, składanym zadaszeniem. Odnowa nawierzchni Starego Rynku zostanie również wykorzystana do wykonania nowej izolacji ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej - dodają.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Stary Rynek powinien zyskać nowe oblicze maksymalnie wiosną 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
20.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro