Reklama
Reklama

Zdjęcia, o których istnieniu nikt nie wiedział można zobaczyć na Starym Rynku

fot. WMN
fot. WMN

Ekspozycja jest dostępna w otwartej przestrzeni publicznej przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku. Będzie można ją oglądać do końca lutego.

Z okazji 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, WMN przygotowało wystawę plenerową "Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu".


Paderewski to postać absolutnie kultowa, ze zrozumiałych względów szczególnie bliska sercom poznaniaków, Wielkopolan. Fascynował 100 lat temu, fascynuje także dzisiaj. Dowodem na to jest najnowszy, brawurowo zrealizowany przez poznański Teatr Muzyczny musical pt. "Virtuoso"
- podkreśla Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. We współpracy z Teatrem Muzycznym postanowiliśmy w przeddzień kolejnej, 102. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jeszcze bardziej wzmocnić zainteresowanie Paderewskim pokazując niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia. W roku pandemii, licznych ograniczeń, braku możliwości zorganizowania w sposób tradycyjny uroczystości upamiętniających nasze zwycięskie Powstanie, dajemy naszej publiczności coś wyjątkowego. W czasie świąteczno-noworocznych spacerów po Starym Rynku, a potem podczas ferii, będzie można mocniej zaprzyjaźnić się z Virtuoso, z mistrzem Paderewskim - dodaje.

Zaprezentowane na ekspozycji zdjęcia pochodzą z wyjątkowego źródła. W 2019 roku okazało się, że istnieje album z nieznanymi dotąd fotografiami, dokumentującymi dwie ostatnie dekady życia Paderewskiego. Zakupiony przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zawiera 138 ułożonych chronologicznie i dobrze zachowanych zdjęć z lat 1919 - 1936.

Przy okazji otwarcia wystawy "Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu", Wielkopolskie Muzeum Niepodległości pochwaliło się nowym eksponatem. Zbiory WMN wzbogacił orzełek z początkowego okresu walk Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Najnowszy eksponat pochodzi z okresu pomiędzy "prowizorycznymi" oznaczeniami narodowościowymi na nakryciach głowy a wprowadzeniem orzełka regulaminowego rozkazem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Podobne orzełki znajdują się w kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Ten prezentowany przez WMN jest mniejszy od standardowego używanego przez wojska wielkopolskie. Prawdopodobnie wykonany został przez jubilera, stąd jego forma (rzemieślnicy korzystali z dostępnych wzorów). Jest dobrze wybity, a rodzaj mocowania wskazuje, że był dopinany do czapki rogatywki. Darczyńcą eksponatu jest Stowarzyszenie GH Kadr z Kórnika - informują miejscy urzędnicy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
5℃
Poziom opadów:
3.1 mm
Wiatr do:
33 km
Stan powietrza
PM2.5
4.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro