Reklama
Reklama

Wielkopolska ma budżet na 2021 rok. Są pieniądze m.in. na szpital dziecięcy i drogi

Zdjęcie ilustracyjne | fot. _Alicja_ / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. _Alicja_ / pixabay.com

Dziś, podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, radni podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu na kolejny rok. Za przyjęciem budżetu w tym kształcie było 25 radnych, przeciw 11, nikt nie wstrzymał się od głosu.

To jest budżet dobrze skonstruowany. Jest proinwestycyjny, elastyczny, ambitny i solidarnościowy - mówi marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. Jak podkreślał wielokrotnie marszałek, budżet Województwa Wielkopolskiego na 2021 rok jest budżetem wyjątkowym. Przede wszystkim dlatego, że był opracowywany w trakcie trwania epidemii COVID-19, czyli w takim czasie, w którym trudno jeszcze oszacować ostateczne jej skutki ekonomiczne.

Mając na względzie niepewność wpisaną w czas pandemii, w budżecie 2021 roku utworzono rezerwy celowe, a ich uruchomienie będzie uzależnione od rozwoju sytuacji gospodarczej. Wykorzystanie tego instrumentu pozwoli na elastyczne zarządzanie wydatkami - przekazuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

Pomimo wyjątkowych okoliczności i utrzymującej się niepewności, Województwo przygotowane jest na realizację różnych scenariuszy - dodaje Marszałek Marek Woźniak.

Województwo w 2021 roku realizować będzie zaplanowany poziom wydatków inwestycyjnych, szczególnie współfinansowanych z UE. Kontynuowana będzie polityka dotycząca wydatków bieżących, tzn. ich analiza i dalsza optymalizacja, z myślą o utrzymaniu nadwyżki operacyjnej i zachowaniu płynności finansowej.

Planowane w 2021 roku dochody mają wynieść 1.646.890.950,48 zł, wydatki 2.013.488.663,48 zł, a deficyt 366,6 mln zł. Do najważniejszych wydatków majątkowych należy zaliczyć wydatki związane z budową dróg, ochroną zdrowia tu jako priorytet wymienia się budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Planowany jest też zakup nowego taboru kolejowego. Jako najważniejsze wydatki bieżące wymieniane jest dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich i Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, dotacje podmiotowe dla instytucji kultury czy bieżące utrzymanie dróg i mostów.

Nadwyżka operacyjna (dodatnia różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi) wyniesie 118,6 mln zł. Budżet zamknie się deficytem w wysokości 366,6 mln zł. Zostanie on sfinansowany przychodami pochodzącymi głównie z kredytu z Europejskiego Banki Inwestycyjnego. Rozchody, czyli wykup obligacji i spłatę pożyczek, zaplanowano w wysokości 40,9 mln zł - kończy rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
14.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro