Reklama

Cytadela: za ponad 300 tys. zł odrestaurowano kilkanaście zabytkowych nagrobków

fot. M. Piątek, A.Suwart / UMP
fot. M. Piątek, A.Suwart / UMP

Zakończyła się renowacja 18 nagrobków znajdujących się na terenie dawnego cmentarza parafii pw. św. Wojciecha.

Terenem opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej, który przy współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, zlecił wykonanie renowacji 18 najcenniejszych pod względem historycznym i artystycznym nagrobków.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Trwające od lipca prace zakończyły się w grudniu. Jak przekazują miejscy urzędnicy odnowiono mogiłę prof. Jana Grochmalickiego, działacza na rzecz ochrony przyrody, rektora Uniwersytetu Poznańskiego czy Bernarda Milskiego, redaktora "Gońca Wielkopolskiego" i założyciela "Gazety Gdańskiej". Odrestaurowano także groby Konstantego Hrynakowskiego, chemika, profesora UP, twórcy pierwszego w Polsce muzeum farmaceutycznego, a także płk. Erwina Więckowskiego, legionisty i komisarycznego prezydenta Poznania w latach 1934-1937. Remontu doczekał się nagrobek Mariana Kratochwila, konsula honorowego Austrii i jego żony Zofii oraz Tadzinka Nitschego, zmarłego w 1935 roku chłopca. Autorem ostatniego nagrobka jest rzeźbiarz Wawrzyniec Kaim.

Ponadto prace konserwatorskie przeprowadzono przy nagrobkach: Weroniki Twardowskiej, Józefy Wolińskiej, Stanisława Kluzy, Olgi i Witolda Estkowskich, Anny Bąkowej i Salomei Fliegerowej, Aleksnadry Hrynakowskiej oraz Małgorzaty, Wojciecha i Jerzego Flaumów. Odrestaurowano mogiły rodzin: Dąbrowskich, Jakubowskich i Wiśniewskich, a także 3 grobowce nieznanych zmarłych.

Koszt prac wyniósł ponad 300 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Inicjatorem renowacji nagrobków był społecznik Adam Suwart.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro