Reklama

Przez pandemię Wigilii dla ubogich na MTP nie będzie. Będą paczki, które rozda między innymi prezydent Jaśkowiak

fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

Osoby potrzebujące nie zostaną w tym czasie bez pomocy.

W połowie listopada prezydent Poznania zapowiedział, że nie będzie wspierał takich działań, które mogą spowodować, że zakażeń może być jeszcze więcej. A takim może być właśnie organizowana corocznie Wigilia dla ubogich. Uważam, że taka Wigilia byłaby wielką lekkomyślnością z naszej strony i nie możemy pozwolić na to, by podczas spotkania doszło do kolejnych zakażeń. Dlatego w tym roku będę apelował, by Wigilia dla ubogich w znanej nam formie się nie odbyła - nie tylko dlatego, że na targach jest szpital tymczasowy, ale dla bezpieczeństwa. Za co przepraszam wszystkich bezdomnych. Ale będę robił wszystko, by te osoby nie zostały bez pomocy i mogły otrzymać choćby w formie paczki coś w rodzaju tych potraw wigilijnych na wynos - tłumaczył prezydent Jacek Jaśkowiak.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Przedstawiciele Caritas zapewniali, że choć Wigilii na MTP nie będzie spotkania obędą się w czterech poznańskich Jadłodajniach (ul.Ściegiennego 133, ul.Łąkowa 4, ul.Taczaka 7/17, ul.Niegolewskich 23), gdzie wydawane będą posiłki. Nie zabraknie barszczu z uszkami oraz karpia. Zmiana formuły jest oczywiście związana z utrudnieniami, jakie powoduje epidemia koronawirusa - przekazywał Marek Misiek z Caritas Poznań. W tym roku bliskość między potrzebującymi musi pozostać na poziomie ducha. Nie będzie tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i nie zasiądą wspólnie do stołu w większym gronie. Caritas Poznań zapewnia jednak, że zrobi wszystko, aby te święta mogły być dla potrzebujących jak najlepsze. Nie można dopuścić do sytuacji, aby ktokolwiek poczuł się samotny i opuszczony - dodał.

Poza wigilijną kolacją rozdawane będą również paczki, a w nich najpotrzebniejsza żywność na kolejne dni oraz trochę świątecznych przysmaków. W rozdawanie paczek włączy się też Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Choć forma tegorocznej wigilii jest inna niż zwykle, to organizatorzy spodziewają się, że weźmie w niej udział ponad 1000 osób.

Paczki 24 grudnia wydawane będą w godzinach od 10:00 do 12:00.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro