Reklama
Reklama

RPO: zakaz poruszania będzie bezprawny. "Pozbawienie praw obywatelskich"

Adam Bodnar | fot. rpo.gov.pl
Adam Bodnar | fot. rpo.gov.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich krytycznie wypowiedział się o pomyśle rządu.

Choć odpowiedniego dokumentu wciąż nie opublikowano, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie godziny policyjnej, obowiązującej od 19:00 w dniu 31 grudnia do 9:00 w dniu 1 stycznia.
Część prawników natychmiast podniosła protest, wskazując, że tego typu ograniczeń nie wolno wprowadzać na podstawie rozporządzenia.

W poniedziałek konferencję prasową zwołał Rzecznik Praw Obywatelskich. - Pozbawianie nas istoty praw obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować - podkreślił Adam Bodnar.

- Ewentualne wprowadzenie na mocy rozporządzenia zakazu przemieszczania się stanowi szczególnie rażące naruszenie Konstytucji, która zapewnia każdemu wolność poruszania się do terytorium RP oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu (art. 52 ust. 1 Konstytucji). Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie, ale poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z niej nie może zostać zakazane (stanu nadzwyczajnego zaś nie wprowadzono) -
czytamy w komunikacie RPO.

- Podstawą nie może zaś być ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Nie upoważnia ona bowiem do uregulowania w rozporządzeniu zakazu przemieszczania się obywateli. Na jej mocy rząd może wyłącznie ograniczyć określony sposób przemieszczania się - ale nie zakazać go całkowicie - dodano.

Adam Bodnar podkreślił, że takie działania stanowią akty bezprawia legislacyjnego. Do wprowadzenia zapowiedzianych zmian konieczna byłaby np. zmiana ustawy z 2008 roku

- Ukaranym obywatelom przysługuje prawo odwołania się do sądu, który może Konstytucję stosować bezpośrednio. Rzecznik nie wyobraża sobie, aby policjanci w noc wigilijną chodzili po mieszkaniach i sprawdzali liczbę świętujących osób. Nie można zaś wykluczyć legitymowania na ulicy - poinformował rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
1 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
11.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro