Reklama

Mamy zimę i najkrótszy dzień w roku! Zobacz zdjęcia sprzed lat

1973 rok | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL
1973 rok | fot. Stanisław Wiktor / CYRYL

Choć kalendarzowa zima zacznie się dopiero we wtorek, dziś powitaliśmy jej astronomiczną odmianę.

W ubiegłym roku zima astronomiczna i kalendarzowa rozpoczynała się tego samego dnia - 22 grudnia. W tym roku sytuacja się zmieniła i zimę astronomiczną witamy dzień wcześniej. Poniedziałek to także najkrótszy dzień roku. Słońce wzeszło o 7.42, a zajedzie już o 15.25. To oznacza, że dzień będzie trwać zaledwie 7 godzin i 43 minuty. Od wtorku dzień będzie się wydłużać aż do czerwca, gdy będziemy świętować najdłuższy dzień w roku.

Jak wyglądają prognozy na pierwszy dzień zimy? W Poznaniu jeszcze do godziny 9.00 mogą się utrzymywać słabe opady śniegu, które następnie przejdą w opady deszczu. Na termometrach zobaczymy dziś maksymalnie 5 stopni Celsjusza. We wtorek termometry w mieście mają pokazać nawet 10 stopni Celsjusza, a w środę około 7 stopni. Nic nie wskazuje na to, by w Poznaniu czekały nas białe Święta.

Śnieg to od lat u nas rzadkość, tym bardziej warto zobaczyć na zdjęciach, jak bywało w Poznaniu w przeszłości. Zima z przełomu 1978 i 1979 roku na pewno zapadła w pamięci mieszkańcom. Stosunkowo dobra pogoda z temperaturami rzędu 10 stopni Celsjusza nagle zmieniła się diametralnie. Termometry zaczęły pokazywać -20 stopni, a jakby tego było mało, mrozom towarzyszyły bardzo intensywne opady śniegu. Ostatniego dnia roku wojewoda ogłosił stan klęski żywiołowej. Tylko w jedną noc, sylwestrową, w Poznaniu spadło ponad 0,5 metra śniegu. Doszło do absolutnego paraliżu komunikacyjnego miasta. O pomoc w odśnieżaniu poproszono wojsko.

Zobacz jak wyglądał m.in. Poznań w czasach, gdy mieliśmy "prawdziwe" zimy:


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
24.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro