Reklama

Przebudowa płyty Starego Rynku coraz bliżej

fot. Demiurg
fot. Demiurg

Właśnie zakończono ostatni etap przygotowań do przetargu na renowację płyty Starego Rynku.

Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały właśnie porozumienia z firmami zarządzającymi infrastrukturą podziemną na Starym Rynku. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wybór projektanta i wykonawcy robót budowlanych związanych z przebudową płyty rynku.

- To skomplikowana inwestycja w najbardziej prestiżowym miejscu, dlatego zależy nam na jak najlepszym jej przygotowaniu. Chcemy ją przeprowadzić w sposób gospodarny, po poznańsku. Zaprosiliśmy firmy zewnętrzne, zarządzające instalacjami podziemnymi, do wykorzystania przebudowy starorynkowej płyty na realizację ich planów inwestycyjnych w tym rejonie. Takie rozwiązanie oznacza nie tylko oszczędności finansowe dla tych firm, bo nie będą musiały dokonywać wykopów wyłącznie na swoje potrzeby, ale również minimalizację czasu trwania związanych z przebudową utrudnień dla mieszkańców, przedsiębiorców prowadzących w tym rejonie działalność gospodarczą i turystów, co z kolei jest bardzo istotne dla Miasta - mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak podkreślają PIM, przetarg obejmie modernizację nawierzchni Starego Rynku, przylegających ulic, a także podziemnego uzbrojenia.

- Zanim ułożymy nową nawierzchnię, która będzie cieszyła oczy mieszkańców i turystów, trzeba będzie zbudować m.in. niemal kilometr nowej kanalizacji deszczowej wraz ze zbiornikami retencyjnymi, ok. 6,5 km sieci elektroenergetycznej wraz z kanalizacją, ponad 3 km sieci telekomunikacyjnych wraz z kanalizacją, ok. 1,2 km kanalizacji sanitarnej z przyłączami oraz ponad 1,8 km sieci wodociągowej z przyłączami. To wszystko wynika ze zaktualizowanego programu funkcjonalno-użytkowego - mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zmodernizowana tu zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a także sieć oświetleniowa i elektroenergetyczna. Rozbudowana zostanie sieć ciepłownicza i telekomunikacyjna.

Projektanta i wykonawcę prac mamy poznać do połowy przyszłego roku. Inwestycja ma się natomiast rozpocząć na przełomie 2021 i 2022 roku, a zakończyć wiosną 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
45.80 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro