Reklama

Kolejna rzeźba Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Uniwersytet Artystyczny będzie nosić jej imię

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

"Standing Figure with Wheel I" stanęła na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Rzeźbę Magdaleny Abakanowicz będzie można oglądać na terenie MTP przez dwa lata. Na Cytadeli od lat stoi inne znane dzieło artystki - Nierozpoznani. To największa plenerowa realizacja Abakanowicz, składająca się ze 112 wysokich rzeźb z żeliwa.

"Standing Figur with Wheel I" powstała w 1989 roku. - Rzeźba została przewieziona do Poznania z Londynu i stanęła w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich. Będzie można ją oglądać, gdy tylko możliwa stanie się ponowna organizacja wydarzeń w przestrzeni targowej - informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.

To jedno z pierwszych działań poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego związane z nadaniem imienia Magdaleny Abakanowicz uczelni. - Punktem kulminacyjnym będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu wystawy "Jesteśmy strukturami włóknistymi". Ekspozycja powstaje dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą rzeźbiarki. Prace nad wystawą koordynuje dr Anna Borowiec. W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok, Fundacja przekazała Uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę Pasar z cyklu War games powstałą w 1995. Jest ona wyeksponowano w atrium Budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - dodają.

Uniwersytet Artystyczny imię Abakanowicz będzie nosić oficjalnie od 1 stycznia 2021 roku.

Abakanowicz urodziła się w 1930 roku pod Warszawą, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała też w Sopocie. Choć zaczynała od malarstwa, później zainteresowała się tkaniną, by ostatecznie przejść do rzeźby. Najbardziej lubiła tworzyć dzieła o dużych rozmiarach, które tworzyła na otwartej przestrzeni. Należą do nich "Nierozpoznani" na poznańskiej Cytadeli.

Artystka przez lata prowadziła zajęcia na naszym Uniwersytecie Artystycznym, którego była profesorem. Jej dzieła można oglądać w muzeach na całym świecie - w Centre Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku czy Museum of Modern Art w Kioto. Zmarła w kwietniu 2017 roku w wieku 86 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
71.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro