Reklama
Reklama

Lewica chce usunięcia krzyży z miejskich budynków. Mieszkaniec proponuje, by umieścić w nich symbole wszystkich religii

Krzyż w sali sesyjnej | fot. Bartłomiej Ignaszewski / FB
Krzyż w sali sesyjnej | fot. Bartłomiej Ignaszewski / FB

Sprawa miała swój początek w listopadzie, gdy usunięcia krzyża z sali sesyjnej Urzędu Miasta zażądali radni Nowoczesnej.

Radni Bartłomiej Ignaszewski i Wojciech Chudy wyjaśniali w listopadzie, że umieszczenie krzyża na sali sesyjnej jest m.in. naruszeniem konstytucyjnej zasady bezstronności władz publicznych w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych obywateli.

Jacek Jaśkowiak odpowiedział na interpelację radnych. Jak wyjaśnił, w urzędzie krzyże wiszą głównie w pomieszczeniach użytkowanych przez radnych. Pojawiły się tam po transformacji ustrojowej i pozostały do dziś. - Analizując wówczas sprawę wiszących krzyży, mając na względzie, że gospodarzem tych sal jest Rada Miasta Poznania, nie podjąłem żadnych dalszych decyzji w tej kwestii - podkreślił. Równocześnie prezydent zauważył, że to radni powinni zdecydować o tym, czy krzyż ma zostać w sali sesyjnej czy też nie. Rada Miasta powinna więc zająć stanowisko i przekazać je prezydentowi.

Do sprawy wracają politycy Lewicy Razem. W ubiegłym tygodniu złożyli w Urzędzie Miasta interpelację z zapytaniem dlaczego w tak wielu pomieszczeniach znajdujących się pod zarządem miasta, w tym w sali sesyjnej, wiszą krzyże. Wystosowano też apel do radnych o zajęcie się tą sprawą. - Jeśli powyższe kroki nie dadzą rezultatu, rozpoczniemy prace nad złożeniem obywatelskiego projektu uchwały w sprawie usunięcia symboliki religijnej z miejskich pomieszczeń - informuje Razem Poznań.

Inne podejście do sprawy ma mieszkaniec, który wystosował oficjalne pismo w sprawie symboli religijnych do prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Paweł Nijakowski chce, by w Urzędzie Miasta umieszczono symbole religijne wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. Deklaruje, że przygotowaniem symboli i ich montażem zajmie się w ramach wolontariatu.

Co istotne, obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest 168 Kościołów i związków wyznaniowych. Nijakowski nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od Jacka Jaśkowiaka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
-1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
77.84 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro