Reklama
Reklama

Żołnierze ułatwią świąteczne wideopołączenie pomiędzy samotnymi seniorami a ich rodzinami

fot. DWOT
fot. DWOT

Pomysłodawcami projektu się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W okresie przedświątecznym, w dniach od 21 do 24 grudnia ułatwią nawiązanie wideopołączenia. Projekt "Łączymy na święta" odpowiada na potrzeby seniorów, którzy z powodu choroby lub izolacji mają ograniczony kontakt z rodziną i bliskimi. Wsparciem wojska w ramach tego projektu zostaną objęte osoby starsze, które przebywają w szpitalach, w tym na oddziałach covidowych oraz w Domach Pomocy Społecznej, a także kombatanci. Dzięki wsparciu żołnierzy będą oni mogli porozmawiać z najbliższymi poprzez wideopołączenia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Za organizację połączeń wideo odpowiadać będą terytorialsi. To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach covidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną - mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.

Żołnierze w najbliższych dniach będą się kontaktować z tymi placówkami w celu ustalenia ich potrzeb. Wsparcie w ramach akcji "Łączymy na święta" można też zamówić osobiście poprzez kontakt z numer infolinii: 800-100-115 lub przesłanie wiadomości na adres: [email protected].

Działania przeciwepiedemiczne wiążą się z koniecznością ścisłej izolacji części najciężej chorych oraz osób szczególnie narażonych na zakażenie. Wiele z tych osób to osoby starsze, które nie dysponują kompetencjami i wyposażeniem umożliwiającym nawiązanie i utrzymanie kontaktu z rodziną. Taki kontakt jest szczególnie ważny, gdyż wzmacnia wolę walki z chorobą. Zapobiega poczuciu osamotnienia i wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter. Nikt nie rozumie tego lepiej niż żołnierze - weterani, którzy wiele takich świąt spędzili z dala od swoich rodzin. Stąd pomysł uruchomienia akcji "Łączymy na święta". To kolejna aktywność wojska w ramach operacji "Trwała Odporność", której celem jest ograniczanie skutków transmisji koronwirusa i wsparcie walki państwa - tłumaczy kpt. Marcin Misiak z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 12WBOT przeprowadzonych zostało dotychczas kilka połączeń testowych. Pacjenci rozmawiali już ze swoimi bliskimi. Połączyli się też z rodziną, która mieszka w Wielkiej Brytanii.

Przygotowaniem połączeń wideo zajmą się wyłącznie żołnierze, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem lub ci, którzy będą mieli negatywne wyniki testów na COVID-19. Łączenia mają się odbywać z użyciem wojskowych tabletów. W trakcie akcji "Łączymy na święta" terytorialsi będą działać razem z psychologami i kapelanami - kończy kpt. Misiak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
53.76 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro