Trwa budowa Centrum Szyfrów Enigma. Jak postępują prace?
Pierwsi goście mają przekroczyć próg Centrum latem 2021 roku.
Centrum Szyfrów Enigma powstaje w budynku Collegium Martineum. W czasie II Wojny Światowej w tym miejscu znajdował się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Budynek został zniszczony podczas II Wojny Światowej, a obecny gmach wzniesiono w latach 1949-1950 jako siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej upadku budynek trafił w ręce UAM, a po powiększeniu kampusu na Morasku podjęto decyzję o utworzeniu tam Muzeum Enigmy.
Efekty dotychczasowych prac sprawdzał zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Trwa budowa Centrum Szyfrów Enigma na ul. św. Św. Marcin. Centrum z jednej strony upamiętniać będzie poznańskich matematyków, którzy przed wojną złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, a z drugiej miejscem edukacji dla dzieci i młodzieży z dziedziny matematyki, informatyki i kryptologii. Początek Centrum to lato 2021- napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym Mariusz Wiśniewski pokazując zdjęcia.
W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu u zbiegu ulic Święty Marcin i Kościuszki. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł.
Operatorem CSE będzie Centrum Turystyki Kulturowej "TRAKT".