Reklama
Reklama

Podejrzany o zabójstwo sprzed 26 lat przyznał się do winy

fot. Policja

Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek.

Jak już informowaliśmy, 14 grudnia rano policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, w uzgodnieniu z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zatrzymali 52-letniego mieszkańca powiatu wrzesińskiego.

Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo Zyty Michalskiej z Mikuszewa. Do zbrodni doszło 3 kwietnia 1994 r. Dwudziestoletnia wówczas dziewczyna, w wielkanocną niedzielę, wyszła z rodzinnego domu na spacer. Kiedy ślad po niej zaginął rodzina zgłosiła zaginięcie. Ciało dziewczyny zostało znalezione następnego dnia w lesie, kilkaset metrów od domu. Eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej stwierdzili, że przyczyną śmierci było uduszenie. Po wielu miesiącach śledztwa, w które byli zaangażowani policjanci z Miłosławia, Wrześni i Poznania sprawa została zakończona. Operacyjnie próbowano jeszcze wpaść na trop zabójcy, ale to się nie udało.

Na początku 2019 roku policjanci z poznańskiego Archiwum X postanowili wrócić do tej sprawy. Skontaktowali się z prokuratorami z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i dostali zielone światło. Po analizie szczegółów tej sprawy przyjęto, że sprawca musiał wywodzić się z tego środowiska, co ofiara i dobrze znał teren. Ponownie poddano analizom laboratoryjnym zabezpieczone ślady - informuje mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Należy dodać, że współczesne naukowe metody badań kryminalistycznych 26 lat temu były niemożliwe do zastosowania. Funkcjonariusze poznańskiego Archiwum X w połowie października br. zwrócili się także do lokalnych mediów. Prosili o przypomnienie sprawy zapomnianego zabójstwa. Po publikacjach odezwało się wiele osób. Ci ludzie, chcąc pomóc przekazali informacje, które także drobiazgowo przeanalizowano - dodaje.

Kilkanaście dni temu policjanci prowadzący sprawę przekazali prokuratorom informacje o osobie, która z dużym prawdopodobieństwem mogła mieć związek ze sprawą zabójstwa Zyty Michalskiej. Materiał dowodowy dał podstawę do zatrzymania podejrzanego. Jest nim 52-letni mieszkaniec powiatu wrzesińskiego - kończy rzecznik.

Zatrzymany w poniedziałek mężczyzna usłyszał zarzuty. Prokurator przedstawił Waldemarowi B. zarzut zabójstwa oraz usiłowania zgwałcenia pokrzywdzonej. Podejrzany przyznał się do dokonania czynu i złożył obszerne wyjaśnienia, które zostaną poddane weryfikacji - przekazuje prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Prokuratura zwróciła się też do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Waldemara B. na trzy miesiące.

Podejrzanemu - według stanu prawnego sprzed 1997 roku - grozi kara pozbawienia wolności od 8 do 15 lub 25 lat - kończy prokurator Wawrzyniak.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
38.02 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro