Reklama
Reklama

W ferie założą mundury. Chętnych nie brakuje

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

12 WBOT dopasowała termin szkolenia podstawowego do ferii zimowych . Dzięki takiemu rozwiązaniu, szkolenie nie odbywa się kosztem nauki.

Po zmianach, projekt "Ferie z WOT" będzie realizowany m.in. w wielkopolskiej brygadzie. Szkolenie podzielone jest na dwie części (2 + 14 dni).

Za nami ostatnie w tym roku wcielenie, które odbyło się w 125 batalionie lekkiej piechoty w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie. Ochotnicy zostali powołani 12.grudnia w celu wydania wyposażenia, zaewidencjonowania oraz odbycia szkoleń stanowiskowych. Zasadnicza część szkolenia odbędzie się w styczniu. Wtedy rekruci złożą uroczystą przysięgę wojskową - informuje ppor. Anna Jasińska - Pawlikowska, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

W miniony weekend, przed bramą koszar pojawili się m.in. uczniowie, mistrzyni Polski w MMA, rekonstruktor historyczny, instruktor nauki jazdy, trener personalny, ojciec i córka. W weekend kandydaci musieli przejść również sprawdzian z wychowania fizycznego. Instruktorzy sprawdzali, z jaką kondycją ochotnicy przekraczają bramę jednostki. "Ferie z WOT" wielkopolscy terytorialsi rozpoczną już w styczniu.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce, nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Ochotnicy realizują podczas ferii zimowych szkolenie podstawowe, które kończy się przysięgą na sztandar. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu - dodaje ppor. Jasińska - Pawlikowska.

W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Pogoda wciąż może być niebezpieczna. Oto najnowsze informacje!
22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro